Takmer dve pätiny Slovákov nie sú schopné čeliť neočakávaným finančným výdavkom. Lepšie ako Slovensko je na tom 13 krajín Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z najnovšej analýzy Poštovej banky, ktorú zostavila na základe údajov Eurostatu.
"Neočakávané výdavky dokážu prekvapiť len každého šiesteho Švéda, alebo o niečo viac ako pätinu Rakúšanov, či Holanďanov. Z okolitých štátov je na tom o niečo lepšie aj Česko, kde neočakávaným finančným výdavkom dokáže čeliť viac než tretina obyvateľov," priblížila analytička banky Dominika Ondrová.
Slobodní rodičia s deťmi a seniori
Najohrozenejšou skupinou ľudí na Slovensku sú slobodní rodičia so závislými deťmi. Neočakávaným výdavkom nedokážu čeliť až dve tretiny z nich. Nasledujú seniori nad 65 rokov a single ľudia, spomedzi ktorých má problémy s nepredvídanými výdavkami až viac než polovica.
"Práve tí sú totiž odkázaní len na jeden príjem, z ktorého musia často živiť viaceré osoby, respektíve v prípade seniorov na dôchodok, ktorý je málokedy postačujúci. Aj v Európe ako takej sú najrizikovejšou skupinou slobodní rodičia, ktorých podiel na úrovni 68 % je ešte mierne vyšší ako na Slovensku," uviedla Ondrová.
Bezdetné rodiny sú na tom najlepšie
Z hľadiska financií majú najlepšiu situáciu domácnosti bez závislých detí. "Na Slovensku, ale aj v únii ako takej, nedokáže čeliť neočakávaným finančným výdavkom len zhruba tretina z nich. To, že sú najmenej ohrozenou skupinou, by sa mohlo zdať ako samozrejmosť, nakoľko príjem ostáva len pre nich a nie je nutné z neho živiť zväčša maloleté deti," doplnila Ondrová.
Napríklad v Bulharsku, Slovinsku, ale aj v Poľsku toto tvrdenie neplatí. V týchto krajinách je totiž paradoxne väčší podiel domácností bez závislých detí, ktoré nedokážu čeliť neočakávaným výdavkom, ako tých so závislými deťmi.
V rámci celej európskej 28-ky je Maďarsko krajinou s najvyšším podielom ľudí neschopných čeliť neplánovaným výdavkom. "Takýmto spôsobom sú tam ohrozené až tri štvrtiny obyvateľov. Rovnakému problému sú však vystavení napríklad aj šiesti z desiatich Cyperčanov a Lotyšov. Aj Poliaci s podielom o niečo vyšším ako 42 % sú na tom o niečo horšie ako našinci," dodala Ondrová.