Slovensko začne od budúceho roka opäť predlžovať vek odchodu do dôchodku. Do starobnej penzie tak budú v roku 2017 Slováci odchádzať o dva a pol mesiaca neskôr ako teraz, vyplýva z oznámenia slovenského ministerstva sociálnych vecí. Teraz je dôchodkový vek na Slovensku, až na výnimky, stanovený na 62 rokov.
Nové pravidlá, ktoré ešte v roku 2012 presadila predchádzajúca vláda súčasného premiéra Roberta Fica, počítajú s naviazaním veku odchodu do dôchodku na priemerný vek dožitia. Pre budúci rok to znamená posunutie odchodu do dôchodku o 76 dní.
Dôchodkový vek sa bude postupne predlžovať osobám narodeným od roku 1955. Na niektoré skupiny obyvateľstva, vrátane baníkov, sa toto pravidlo vzťahovať nebude.
Automatické posúvanie veku odchodu do dôchodku Slovensko zaviedlo ako jedno z opatrení v snahe zabezpečiť finančnú udržateľnosť dôchodkového systému, ktorý už v súčasnosti dotuje štát. Spomínané opatrenia v budúcom roku ušetria štátu na dôchodkoch 29,3 milióna eur, čo je ale len zlomok z celkových výdavkov na starobné penzie. Na päťmiliónovom Slovensku starobný dôchodok poberá 1,04 milióna osôb.
Vek odchodu do dôchodku Slovensko posunulo už pri začatí dôchodkovej reformy v roku 2004, dlhšie prechodné obdobie platilo pre matky, ktoré vychovali viac detí. Slovensko podľa demografov v posledných rokoch starne, priemerný vek vlani prvýkrát prekročil hranicu 40 rokov. Dôchodkový vek totiž dosahujú početné populačné ročníky povojnového babyboomu, v krajine ale tiež výrazne klesla pôrodnosť.