Slovensko po rokoch odkladov chystá zmenu pravidiel osobných bankrotov, ktorá by novo podľa slovenského ministerstva spravodlivosti mala pomôcť ľuďom v dlhovej pasci.
Súčasné prísne podmienky na vyhlásenie osobného bankrotu podľa odborníkov prispeli k tomu, že veľa ľudí na túto možnosť nedosiahne. Na Slovensku bolo podľa prevádzkovateľa úverových registrov, spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau, vyhlásených v prvom štvrťroku 149 osobných bankrotov, čo predstavuje oproti vlaňajšku nárast o takmer 30 percent.
Zatiaľ čo v súčasnosti dlžník v rámci osobného bankrotu príde o svoj majetok a potom tri roky musí správcovi odovzdávať súdom určenú čiastku, aby sa zbavil zvyšných dlhov, po novom budú pravidlá podľa ministerstva spravodlivosti jednoduchšie. Dlžník si napríklad bude môcť zvoliť z dvoch možností konkurzného konania, pričom u jednej z nich si ponechá svoj doterajší majetok a pristúpi na splátkový kalendár časti dlhov.
"Návrh umožňuje oddlženie fyzických osôb, najmä tých, ktoré sa ocitli v dlhovej pasci. Tým im umožňuje po oddlžení zamestnať sa bez obáv, že ich príjem bude automaticky postihnutý exekúciou," uviedlo ministerstvo, ktoré tiež pripravilo zmeny exekučného konania.
Premiér Fico skôr v tomto roku odhadol, že až 40 000 obyvateľov sa zámerne zaregistrovalo na úradoch práce, aby nepodliehali exekúciám.
Denník Sme upozornil, že nové pravidlá osobných bankrotov by mohli byť zneužívané a nemotivovať dlžníkov na splácanie svojich záväzkov. Podľa návrhu by osobný bankrot mohol dlžník využiť raz za desať rokov.
Zadlženosť Slovákov v posledných rokoch rastie, a to aj v súvislosti s čerpaním hypotekárnych úverov ku kúpe bývania.