Predaj akcií najväčšieho prevádzkovateľa ťažby diamantov na svete, z hľadiska objemu produkcie v karátoch, je najrozsiahlejšou privatizačnou transakciou v Rusku za posledné štyri roky. Začali sa tak vlny predaja podielov v ďalších podnikoch. Vláda teraz rokuje s investormi najmä o predaji podielu v ropnej spoločnosti Rosnefť.
Dopyt investorov bol voči ponuke akcií viac ako dvojnásobný. Ruský štát pritom znížil svoj podiel v Alrose na 33 percent. Alrosa sa na svetovej produkcii surových diamantov podieľa viac ako tretinou, má najvyššie zásoby a súperí o pozíciu jednotky na trhu s juhoafrickou spoločnosťou De Beers.
Predaj podielu podľa ministra dopadol dobre aj napriek otrasom na finančných trhoch, ktoré spôsobilo rozhodnutie Británie odísť z Európskej únie. „Zahraniční investori navyše ukázali, že napriek sankciám voči Rusku majú záujem o likvidné ruské aktíva,“ povedal ruský minister hospodárstva Alexej Uljukajev. Moskva potrebuje dodatočné peniaze do štátnej pokladnice kvôli prepadu svetových cien ropy.
Uljukajev a podpredseda vlády Igor Šuvalov potvrdili plán predaja podielov v ropných spoločnostiach Rosnefť a Bašnefť, v banke VTB a v námornom prepravcovi Sovkomflot. Program privatizácie podľa nich postupuje podľa plánu a vláda chce tento rok získať z privatizácie až bilión rubľov.
Vláda teraz podľa Šuvalova jedná s vybranými investormi o predaji podielu v Rosnefte, ktorá je podľa objemu produkcie najväčším svetovým ťažbárom ropy s akciami obchodovanými na verejných trhoch. Moskva podľa informácií agentúry RIA upustila od plánu predať 19,5 percent akcií podniku na burze a namiesto toho dáva prednosť predaja strategickým investorom.