Prírodné katastrofy ako zemetrasenia, záplavy a horúčavy spôsobili v prvom polroku oveľa väčšie škody než v rovnakom období vlaňajška. Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na dnes zverejnenú bilanciu zaisťovne poisťovní Munich Re.
Vlani prišlo počas nich o život 21 000 ľudí, v prvých šiestich mesiacoch tohto roka 3 800.
Zemetrasenia aj požiare
V prvom polroku medzi najvážnejšie katastrofy patrilo niekoľko zemetrasení v Japonsku a Ekvádore. Zlé počasie ničilo materiálne hodnoty v Európe a Spojených štátoch, v Kanade ich zase pohltili rozsiahle lesné požiare. V mníchovskej zaisťovni vyčíslili polročné škody na 70 miliárd dolárov (63,35 miliardy eur). Z nich kryli poisťovne škody za 27 miliárd dolárov (24,43 miliárd eur).
Udalosti ukazujú, aké dôležité je predchádzanie škodám. „Dobrou správou je, že vďaka lepším stavebným normám a múdremu postupu záchrancov a úradov sú ľudia dnes lepšie chránení než v minulosti,“ poznamenal člen vedenia Munich Re Torsten Jeworrek.
Zemetrasenie na Kjúšú
Zlé počasie v Európe v máji a júni spôsobilo škody za 5,2 miliardy eur. Zo sumy polovica pripadá na záplavy v Nemecku. Poisťovne v Nemecku vyplatili klientom náhradu škody za 1,2 miliardy eur. Experti zaisťovne uviedli, že počet škodových udalostí sa v minulom desaťročí zvýšil. Ich nárast prisudzujú aj klimatickým zmenám.
V prvom polroku vznikli najväčšie škody v apríli. Južný japonský ostrov Kjúšú zasiahli dve zemetrasenia, ktoré napáchali škody za 25 miliárd eur. Ľudia si na ostrove poisťujú nehnuteľnosti relatívne málo. Preto poškodeným poistencom vyplatili poisťovne náhradu škody iba za necelých 6 miliárd dolárov (5,43 miliárd eur).