V 1. polroku tohto roka bolo na Slovensku zadržaných 1852 kusov falzifikátov bankoviek a 9622 falošných mincí. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska (NBS).
Počet falzifikátov bankoviek pritom medziročne klesol. V 1. polroku 2015 bolo totiž zadržaných 1878 kusov. "V prvom polroku tohto roka z celkového množstva bola skoro polovica falzifikátov odhalená pred ich uvedením do obehu, a preto neohrozili hotovostný peňažný obeh," uviedla hovorkyňa NBS Martina Solčányiová.
Falzifikáty bankoviek rozoznajú ľahko...
Najväčší podiel pritom počas prvých šiestich mesiacov tohto roka tvorili falzifikáty v nominálnej hodnote 50 eur, 100 eur a 20 eur. "Napriek tomu, že kvalita zadržaných falzifikátov je prevažne dobrá, je možné falzifikáty odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu bankoviek venuje dostatočná pozornosť," skonštatovala Solčányiová s tým, že pravé bankovky sú ľahko rozpoznateľné použitím jednoduchej skúšky, a to hmatom, pohľadom a naklonením.
V prvom polroku 2016 bolo na území Slovenska zadržaných 9622 kusov falzifikátov eurových mincí, zatiaľ čo vlani v rovnako období bolo zadržaných 971 kusov. "Z celkového množstva bolo v prvom polroku 2016 v hotovostnom peňažnom obehu zadržaných len 658 kusov. Mimoriadny bol prípad, kedy orgány činné v trestnom konaní zadržali pred uvedením do peňažného obehu 8964 kusov falzifikátov mincí v nominálnej hodnote dve eurá," priblížila Solčányiová. Práve mince v tejto hodnote boli aj najčastejšie falšované. "Napriek nárastu falzifikátov je však možné konštatovať, že ich podiel v porovnaní s celkovým počtom eurových mincí v obehu je veľmi nízky," doplnila Solčányiová.
... mince však nie
Z hľadiska kvality boli falzifikáty euromincí vyhotovené na dobrej a veľmi dobrej technickej úrovni. "Preto je pre verejnosť pomerne náročné odhaliť falzifikát, najmä ak sa prijímaným minciam nevenuje dostatočná pozornosť," uviedla Solčányiová.
Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet. "Euromince v nominálnej hodnote jedno euro a dve eurá majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou. Dôležité je sledovať tiež celkový vzhľad a farbu podozrivej euromince," odporúča Solčányiová. Pri eurominciach v nominálnej hodnote dve eurá je v prípade podozrenia vhodné venovať pozornosť aj nápisu na hrane.