Britská centrálna banka Bank of England (BoE) dnes po skončení dvojdňového zasadnutia oznámila, že znižuje kľúčovú úrokovú sadzbu, prvýkrát od marca 2009, a to na nové rekordné minimum 0,25 percenta z doterajších 0,5 percenta. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.
Analytici takéto rozhodnutie očakávali. BoE už po júnovom referende, v ktorom Briti rozhodli o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie, upozornila, že brexit zvyšuje riziká, ktoré ohrozujú finančnú stabilitu.Väčšina ekonómov preto už v júli očakávala, že banka zníži úrokovú sadzbu, ale BoE minulý mesiac uviedla, že po počiatočnom prudkom páde libry po referende 23. júna sa situácia na trhoch relatívne upokojila.
Banka dnes zároveň uviedla, že nakúpi vládne dlhopisy v hodnote 60 miliárd libier (71,50 miliardy eur), aby zmiernila vplyv referenda na britskú ekonomiku. A predstavila dva nové programy, jeden sa bude týkať nákupu firemných dlhopisov s vysokým ratingom za 10 miliárd libier a cieľom druhého, s potenciálnym objemom 100 miliárd libier, bude zabezpečiť, aby banky pokračovali v poskytovaní úverov, aj po znížení úrokov.
BoE očakáva, že hospodárstvo krajiny bude v zostávajúcich mesiacoch do konca tohto roka stagnovať a na budúci rok dosiahne len veľmi mierny rast, o 0,8 percenta namiesto o 2,3 percent, ktoré predpovedala ešte pred referendom.
Svoju prognózu pre celý rok 2026 však nezmenila a naďalej odhaduje, že výkon britskej ekonomiky stúpne o 2 percentá vďaka rýchlejšiemu, ako očakávanému rastu v 1. polovici roka. V roku 2018 by mala britská ekonomika vzrásť o 1,8 percenta. BoE revidovala smerom nahor svoju inflačnú prognózu v reakcii na prudké oslabenie libry po referende. Najnovšie predpovedá, že miera inflácie dosiahne 2,4 percent v rokoch 2018 a 2019.