Vedľa Spojených štátov, ktoré teraz v ťažbe bridlíc dominujú, by k tomu mali prispieť najmä Kanada, Rusko a Argentína. Predpovedal to na konci týždňa dlhodobý výhľad Úradu pre energetické informácie (EIA) pri americkom ministerstve energetiky.
Vlani sa z hornín sťažilo v priemere 4,98 milióna barelov denne (b/d) a USA, kde nastal rozmach ťažby z bridlíc na konci minulého desaťročia, sa na tejto produkcii podieľali viac ako 90 percentami.
EIA pre rok 2040 predpovedá celosvetovú ťažbu 10,36 milióna b/d, z toho v USA by to malo byť 7,1 milióna barelov. Celková svetová ťažba ropy vlani podľa údajov britskej spoločnosti BP predstavovala 91,7 milióna b/d.
Americká ťažba bridlicovej ropy dosiahla vlani v marci 4,6 milióna b/d, tento rok do januára ale kvôli prepadu svetových ropných cien klesla na 4,1 milióna barelov. Podľa EIA to však ukazuje, že táto produkcia je voči nízkym cenám ropy odolnejšia, ako sa predpokladalo.
Ťažba horninovej ropy v Kanade na konci roka 2014 dosiahla 0,45 milióna b/d a tento rok v januári klesla na 0,36 milióna. Tento sektor má v Kanade ťažšiu pozíciu ako v USA, pretože konkuruje o financovaní ťažbe z rozsiahlych a ľahko dostupných zdrojov ropných pieskov.
EIA predpovedá, že kanadská ťažba bridlicovej ropy bude v tomto desaťročí ďalej klesať, v ďalšom období ale obnoví rast a za štvrť storočia dosiahne 0,76 milióna b/d.
Argentína, ktorá vlani začala s komerčnou ťažbou ropy z hornín, by mala do roku 2040 ťažiť 0,7 milióna b/d bridlicové ropy.
Rozsiahle zdroje ropy viazané v horninách majú tiež Rusko, Mexiko, Kolumbia a Austrália, ktoré sa zatiaľ ku komerčnej ťažbe nedostali. EIA čaká, že tieto krajiny sa v roku 2040 budú na svetovej produkcii tejto ropy podieľať 18 percentami.