Airbnb je webový portál, kde ľudia ponúkajú svoje nehnuteľnosti na krátkodobý prenájom, čo využívajú hlavne turisti, ktorí na ubytovaní dokážu ušetriť peniaze a znížiť výdaje na cestovanie. Na druhej strane vadia aktivity AirBnb hotelierom, ktorí prichádzajú o zákazníkov a počítajú straty. Preto začali konať.
Viacero mestských samospráv vydalo nariadenia, ktoré fungovanie AirBnb regulujú, napríklad v Berlíne je zakázané prenajať celý byt/dom, možné je to len pri jednotlivých izbách (písali sme tu).
Hlbší vzťah medzi hosťami a hostiteľom
V auguste táto mnohomiliardová spoločnosť, ktorá pôsobí v 34-tisíc mestách sveta (vrátane slovenských), spustila novú iniciatívu s názvom Samara, píše web TheGuardian.co.uk. V spolupráci s tokijským architektom Go Hasegawom postavila spoločnosť Cédrový dom. Ide o stavbu, ako už z názvu vyplýva, postavenú z cédrového dreva, ktorá má kuchyňu, jedáleň a obývacie izby.
Dom je do konca augusta vystavený v Tokiu, potom ho premiestnia do mesta Yoshino a bude v ňom možné zabookovať si ubytovanie. "V dome možno pomocou architektonických prvkov vyvolať hlbší vzťah medzi hosťami a hostiteľmi," uvádza AirBnb.
Inšpiráciou sa stala Japonka
Projekt Samara bol inšpirovaný príbehom staršej japonskej ženy, ktorá začala ponúkať ubytovanie cez AirBnb v malom japonskom meste Tsuyama. Jej susedia si mysleli, že žiadni turisti nedorazia. Ale opak sa stal pravdou, dorazilo ich mnoho. Prílev návštevníkov podporil miestnu ekonomiku a žena dokonca zamestnala susedov ako sprievodcov a prekladačov.
Architekti projektu veria, že sa stane komunitným centrom a formou komunálneho bývania - všetky izby, okrem spální, sú zdieľané. Personál budú tvoriť domáci, píše BusinessInsider.com.
Ako vyzerá budúcnosť projektu?
Projekt sa nateraz zameral na malé japonské mestečko, ktoré má z jeho prítomnosti profitovať. Bude však fungovať aj na úrovni veľkých miest? Vynára sa viacero otázok: Kto sa bude o domy starať? Kto z neho bude profitovať?
Dopad projektu je zatiaľ nejasný, pretože AirBnb chce sprvu dohliadať na jeho výsledky. "Náš tím bude pozorne sledovať pokrok projektu a zváži rozšírenie projektu po celom svete," uvádza.
V minulých rokoch sa však ukázalo, že vplyv spoločnosti nemožno podceňovať: z nápadu vysokoškolákov vyrástla multimiliardová spoločnosť, ktorej služby ročne využívajú milióny turistov. Preto je možné, že podobný dom, aký bude čoskoro v japonskom mestečku, za pár rokov uvidíme vo veľkých mestách po celom svete.