Tisíce Indonézanov dnes stáli niekoľko hodín v rade, aby využili najvýhodnejšie podmienky ponúkané v rámci daňovej amnestie. Podľa ministra financií je súčasná amnestia tou najúspešnejšou, akú zatiaľ krajina vyhlásila. Vláda Indonézie chce prostredníctvom amnestie získať miliardy dolárov na pokrytie obrovského fiškálneho deficitu.
Amnestia trvá až do marca, dnes však končí prvá fáza programu, v rámci ktorej pokuta činí len dve percentá priznaných peňazí. Od soboty sa pokuta zvyšuje o jeden až dva percentuálne body a ďalšie zvýšenie sa uskutoční vo finálnej fáze od 1. januára.
Na jednom percente záleží
"Nechcem to premeškať. Ak hodnota, ktorú priznávam, je veľká, potom na jednom percentnom bode záleží," povedala agentúre Reuters Lenna Yovancaová zamestnankyňa v módnom priemysle, pri čakaní v rade pred hlavným daňovým úradom v Jakarte.
Vláda vyhlásila amnestiu v júli. Súčasne pohrozila prísnymi zákrokmi proti všetkým, ktorí sa dopustia daňových únikov. Do dnešného popoludnia sa podľa vládnych daňových stránok prihlásilo 328 611 daňových poplatníkov, ktorí priznali 3,44 biliardy rupií (234 miliárd eur) a sľúbili navrátiť späť do Indonézie 134 biliónov rupií (9,1 miliardy eur).
Majetok ukrytý v Singapure
Indonézania, ktorí priznajú majetok v zahraničí, ho nemusia previesť do svojej krajiny, ale v prípade, že tak urobia, platia nižšie penále. Odhaduje sa, že Indonézania ukrývajú majetok hlavne v Singapure.
Amnestia už priniesla vláde na príjmoch 97 biliónov rupií. To je takmer 60 percent z čiastky 165 biliónov rupií, ktorú si vláda stanovila za svoj cieľ.
Nie každý je však z amnestie nadšený. U ústavného súdu bola podaná žaloba napadajúca odpustenie minulých zločinov bohatých daňových poplatníkov. Vo štvrtok tiež proti amnestii protestovali v Jakarte tisíce robotníkov, napísala agentúra Reuters.