Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) nebude súhlasiť so zavedením ďalšieho „autopilota“ do verejných financií, pokým sa neopravia doterajšie pravidlá zákona o dlhovej brzde. Vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy v reakcii na snahu opozície presadiť do zostavovania rozpočtu záväzné výdavkové stropy.
„Máme už jeden autopilot, zákon o dlhovej brzde. Som jeho spoluautorom a bolo mi sľúbené, že keď si odskúšame pôsobenie tohto zákona, vrátime sa k nemu, aby sme ho vylepšili. Vieme hovoriť o veciach, ktoré sú už dnes iracionálne,“ argumentoval Kažimír.
Chce investičnú výnimku
Pripomenul, že Slovensku čoskoro dôjdu eurofondy na budovanie diaľnic, pričom SR si v súčasnosti dokáže veľmi výhodne požičať na trhu. Vláde by preto pomohlo zavedenie tzv. investičnej výnimky, ktorá by sa nezapočítavala do celkového dlhu krajiny.
Ďalším problémom, s ktorým zákon podľa Kažimíra nepočíta, je predzásobenie sa na očakávané budúce splátky dlhu. Najbližšie významné splátky prídu už v januári budúceho roka.
„Máme pred sebou rozhodnutie – urobíme si predzásobenie alebo nie? Môžeme byť za pekných, na Silvestra budeme mať prázdne šuplíky a vystavíme sa riziku, či si za dva týždne v januári požičiame miliardy eur. Ja vravím, že sa na súťaž krásy tento rok zrejme vykašleme a uprednostníme bezpečnosť. Budeme chcieť mať peniaze na účtoch, ktoré si požičiame niekedy na konci roka, aby sme ich mohli bezpečne vyplatiť v januári,“ avizoval Kažimír. Takýto postup však zároveň dočasne zvýši dlh krajiny, s čím dlhová brzda pri svojich limitoch nepočíta.
Prioritne sa pozerá na SaS
Podľa vlastných slov je optimista ohľadom možnej budúcej dohody s opozíciou, kde chce rokovať prioritne s SaS. Na tieto rokovania je opozičná strana pripravená, potvrdil v diskusii tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca. S investičnou výnimkou z dlhu však nesúhlasí. „My sme pripravili naše opatrenia, na najbližšiu schôdzu parlamentu dávame výdavkové stropy, aby sme posilnili dlhovú brzdu,“ priblížil.
Rozumné riešenia sa podľa neho postupne musia nájsť. „Minister nehovoril len o investičnej výnimke, hovoril o tom, ako chce financovať dlh. Je tu množstvo rôznych technikálií, o ktorých sa dá rozprávať,“ dodal Jurzyca. Vláda podľa neho nemusí zvyšovať príjmy štátu, riešením je efektívnejšie využívanie peňazí, ktoré už má.