Výsledkom toho bude, že banky v krajine budú potrebovať navýšiť kapitál možno až o 1,7 bilióna dolárov, aby pokryli pravdepodobný nárast objemu zlých úverov. Vyplýva to zo štúdie spoločnosť S&P Global.
Štúdia vidí len malý priestor na zlepšenie v budúcom roku kvôli zhoršujúcemu sa tzv. pákovému efektu, čo znamená, že firmy si na svoje investície skôr požičiavajú, než aby ich financovali zo svojho, a značne nadmernej kapacite výroby v takmer všetkých odvetviach. S&P pre svoju štúdiu použila firmy, z ktorých 70 percent bolo štátnych a na celkovom dlhu sa podieľali 90 percentami.
S&P odhaduje, že podiel problémových úverov na celkovom objeme úverov v čínskych bankách predstavoval na konci minulého roka 5,6 percenta. V prípade horšieho scenára, kedy sa počíta s nezmenšenou mierou rastu úverov, sa tento pomer môže zhoršiť na 11 až 17 percent. V takejto situácii by banky do roku 2020 potrebovali na svoju rekapitalizáciu 1,7 bilióna dolárov. V prípade základného scenára by to bolo len 500 miliárd dolárov.
S&P očakáva, že čínska vláda v najbližších 12 až 18 mesiacoch umožní rapídny rast úverov, až potom sa pokúsi dlh zmierniť. Z toho vyplýva, že v najbližších zhruba dvoch rokoch sa budú riziká zvyšovať.
Dlh začína byť jednou z najväčších hrozieb pre Čínu. Celkové zadlženie krajiny už stúplo na 250 percent hrubého domáceho produktu. Banka pre medzinárodné vyrovnanie platieb (BIS) nedávno varovala, že nadmerný rast úverov v Číne signalizuje zvyšujúce sa riziko vzniku bankovej krízy v nasledujúcich troch rokoch.
Medzinárodný menový fond potom uviedol, že rast úverov v krajine je neudržateľný. Celkový dlh čínskych firiem podľa MMF dosahuje 18 biliónov dolárov, čo zodpovedá približne 169 percentám HDP.
Prieskum agentúry Reuters ukázal, že zisk zhruba štvrtiny čínskych firiem bol v prvom polroku tohto roka príliš nízky na to, aby pokryl ich povinnosti spojené s obsluhou dlhu, pretože zisk klesol a naopak objem úverov stúpol.
Súkromné firmy sú na tom podľa S & P lepšie ako štátne a snažia sa lepšie kontrolovať náklady a obmedzovať kapitálové výdavky, aby zlepšili svoje hospodárenie.