AirbusReuters
StoryEditor

USA vydali povolenie, Airbus vkročí na iránsky trh

23.11.2016, 11:22
Autor:
TASRTASR
Irán chce modernizovať svoju zastaranú letku a nakúpiť lietadlá od Airbusu.

Airbus bude môcť vyviezť lietadlá do Iránu. USA udelili posledné potrebné povolenie pre miliardový kontrakt európskeho leteckého koncernu s Iránom. Informovala o tom agentúra DPA.

Americký úrad pre kontrolu vývozu OFAC udelil Airbusu druhú licenciu, uviedol dnes hovorca európskeho koncernu. Prvú licenciu na vývoz 17 lietadiel získal Airbus v septembri. Európsky letecký koncern môže celkovo dodať do Iránu 118 dopravných lietadiel.

Teraz môžu rokovania s Iran Air pokračovať, aby sa mohol uzavrieť kontrakt, uviedol Airbus. Koncern sa s Iránom v princípe dohodol na dodávke lietadiel začiatkom roka.

Irán chce modernizovať svoju zastaranú letku a nakúpiť lietadlá od Airbusu rovnako ako aj od jeho amerického konkurenta Boeing. To umožnila dohoda Iránu so západnými mocnosťami ohľadom jeho jadrového programu, ktorá viedla k zrušeniu ekonomických sankcií. Americké úrady musia s kontraktom súhlasiť, pretože minimálne 10 percent techniky pochádza z USA.

Katalógová cena objednaných lietadiel predstavuje okolo 25 miliárd dolárov (23,5 miliardy eur). Pri predaji lietadiel sú však bežné vysoké zľavy. Medzi objednanými strojmi je aj 12 exemplárov modelu A380, ktorý je najväčším dopravným lietadlom na svete.

01 - Modified: 2025-05-19 22:00:00 - Feat.: - Title: V Rusku stroskotal dôležitý projekt. Nové lietadlá sú v slepej uličke, lietať musia aj 80-ročné stroje 02 - Modified: 2025-05-15 21:32:25 - Feat.: - Title: Boeing zvýšil dodávky lietadiel v apríli na takmer dvojnásobok 03 - Modified: 2025-05-14 12:38:01 - Feat.: - Title: Predaj energetických nápojov mladistvým do 16 rokov by sa mohol obmedziť 04 - Modified: 2025-05-14 09:00:00 - Feat.: - Title: Na trh vstupuje nová čínska značka: Ponúkne dva modely, konkurovať chce aj Dacii 05 - Modified: 2025-05-13 21:06:33 - Feat.: - Title: Paríž je podľa Macrona pripravený rokovať o nasadení lietadiel s jadrovými zbraňami v Európe
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. máj 2025 09:59