Zhruba pätinový podiel v ruskej štátnej ropnej spoločnosti Rosnefť kúpili spoločne švajčiarsky obchodník s komoditami Glencore a katarský štátny investičný fond. Moskva za 19,5 percenta akcií Rosneft získa 10,5 miliardy dolárov (9,8 miliardy eur), informoval dnes Kremeľ.
"Je to najväčšia privatizačná transakcia aj najväčší predaj a akvizícia v globálnom sektore ropy a plynu v tomto roku," povedal ruský prezident Vladimír Putin na stretnutí s šéfom Rosnefťu Igorom Sečinom. Tomu prezident k transakcii zagratuloval a vyjadril nádej, že noví investori zlepšia vlastníckou správu spoločnosti, transparentnosť a trhovú hodnotu. Dodal, že vláda si v Rosnefte zachová do budúcna viac ako polovičný podiel.
Ruská vláda pripravovala predaj časti svojho podielu v Rosnefte dlhšiu dobu; podľa novembrového vládneho výnosu sa mal predaj uskutočniť do 5. decembra a peniaze z neho sa mali dostať do štátnej pokladnice do 15. decembra. Peniaze z predaja chce Moskva použiť na zníženie deficitu štátneho rozpočtu spôsobeného prevažne poklesom cien ropy a plynu, ktorých predaj zabezpečuje Rusku viac ako polovicu príjmov štátneho rozpočtu.
Hovorca Kremľa oznámil, že vláda teraz spolu s centrálnou bankou pripravuje plán na výmenu devíz získaných predajom na ruble. Chce tým zabrániť rozkolísaniu trhu a kurzu domácej meny, uviedol hovorca podľa agentúry Reuters.
Rusku hrozí, že štátny rozpočet skončí za tento rok vo vyššom deficite, ako plánovaných 3,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Tento rok počíta ruský rozpočet s príjmami z privatizácie vo výške zhruba jedného bilióna rubľov (14,6 miliardy eur), doteraz však získal len 382 miliárd rubľov z predaja podielu v producentovi diamantov Alrosa a ropnej firme Bašnefť. Zvyšok by mal pochádzať z predaja podielu v Rosnefte.
Čistý zisk Rosnefťu sa v treťom štvrťroku kvôli nízkym cenám ropy medziročne prepadol o 77 percent na 26 miliárd rubľov (380 miliónov eur). Tržby klesli o štyri percentá na 1,2 bilióna rubľov.