Najväčšie svetové banky zaplatili od finančnej krízy na pokutách 321 miliárd dolárov (305 miliárd eur). Väčšinou za prípady porušovania regulačných predpisov, od prania špinavých peňazí až po manipulácie s trhom a financovanie terorizmu.
Uviedla to spoločnosť Boston Consulting Group (BCG). Objem pokút sa zrejme ešte zvýši, pretože európski a ázijskí regulátori sa snažia dohnať prísnejšie úrady v USA, ktoré majú na celkovej sume udelených pokút najväčšiu zásluhu.
Výrazný nárast
Len za minulý rok banky na pokutách zaplatili 42 miliárd dolárov (takmer 40 miliárd eur). Oproti predchádzajúcemu roku sa táto suma zvýšila o 68 percent, vyplýva zo štúdie BCG.
Ani takmer desať rokov od vypuknutia finančnej krízy sa bankový sektor zo strát úplne nezotavil. Zatiaľ čo v roku 2015 finančné spoločnosti mali takzvaný hospodársky zisk 159 miliárd eur, medziročne o pätinu viac, za roky 2009 až 2015 zostáva sektor v strate deväť miliárd eur.
Trump zruší zákon
BCG vypočítava hospodársky zisk z prevádzkového zisku a nákladov na kapitál. Európske banky dokonca ročný hospodársky zisk zatiaľ nevykázali, zatiaľ čo banky z USA sú v čiernych číslach už posledné tri roky. Banky v oblasti Ázie a Tichomoria, Južnej Ameriky, Blízkeho východu a Afriky boli ziskové každý rok.
Podľa BCG bude pokračovať obdobie rastúcich regulačných požiadaviek, hoci americký prezident Donald Trump sľúbil zrušiť Doddov-Frankov zákon z roku 2010. Ten v reakcii na pád investičnej banky Lehman Brothers a dopady finančnej krízy zaviedol niekoľko významných regulačných požiadaviek.
Počet regulačných zmien, ktoré musia banky sledovať denne, sa od roku 2011 strojnásobil v priemere na 200 revízií denne.