Akcie v Spojených štátoch začali nový týždeň poklesom. Hlavný podiel na tom mali veľké rastové tituly citlivé na vývoj úrokových sadzieb, ako Amazon.com, Microsoft a Alphabet.
Index Dow Jones klesol o 62,42 bodu, teda 0,2 percenta na 31 438,26 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 sa znížil o 11,63 bodu, čiže 0,3 percenta, na 3 900,11 bodu. Index technologického trhu Nasdaq sa znížil o 83,07 bodu, čiže 0,7 percenta, na 11 524,55 bodu.
Ku koncu sa blíži prvá polovica roka, v ktorej akcie poškodilo posilňovanie obáv z inflácie a sprísňovanie menovej politiky americkou centrálnou bankou (Fed). Zatiaľ sa neobjavilo príliš veľa katalyzátorov, ktoré by presvedčili investorov k zmene prístupu, upozorňujú analytici.
Zatiaľ to vyzerá, že všetky tri hlavné indexy prvýkrát od roku 2015 zaznamenajú dva štvrťroky strát za sebou a sú tiež na ceste vykázať stratu za celý mesiac jún. To by pre Nasdaq znamenalo tri mesiace poklesu za sebou, čo by bola najdlhšia séria strát od roku 2015.
"Po výpredaji, ktorého sme boli svedkami, je to stále trh, ktorý sa do značnej miery zotavuje. Nie som si istý, či trh dosiahol dno, ale (to) bude závisieť od toho, ako agresívne bude Fed zvyšovať (úrokové) sadzby a či inflácia klesne, alebo nie," komentoval situáciu na trhu manažér spoločnosti Kingsview Asset Management Paul Nolte.
Zdraženie ropy dnes pomohlo k rastu energetických spoločností. Lepšie ako širší trh si viedli ekonomicky citlivé firmy s malou kapitalizáciou a firmy z odvetvia polovodičov a dopravy. Najväčšie straty zaznamenali poskytovatelia komunikačných služieb. Z jednotlivých firiem oslabili akcie kryptomenovej burzy Coinbase Global kvôli horšiemu hodnoteniu od maklérov.
Štatistické údaje boli pozitívne. Nové objednávky na tovar dlhodobej spotreby a neuzavreté predaje domov prekonali očakávania. Dodali tak dôveryhodnosti tvrdeniu šéfa Fedu Jeroma Powella, že ekonomika je dostatočne silná na to, aby vydržala snahy Fedu obmedziť vysokú infláciu a neskĺzla do recesie.
Do začiatku zverejňovania výsledkových správ za druhý štvrťrok zostáva niekoľko týždňov, k výsledkom sa však už vopred vyjadrilo 130 z 500 spoločností z indexu S&P. Z nich bolo 45 pozitívnych a 77 negatívnych, čo znamená, že pomer negatívnych k pozitívnym je 1,7. Tento pomer je silnejší ako v prvom štvrťroku, ale slabší ako pred rokom, uviedla agentúra Reuters.
Americký dolár dnes oslabil voči väčšine popredných svetových mien. Investori kvôli očakávaniu miernejšej inflácie prehodnocujú vyhliadky na agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb v Spojených štátoch.
Stávky na agresívne zvyšovanie úrokov v USA v uplynulých týždňoch výrazne podporili dolár a dolárový index na začiatku tohto mesiaca vzrástol až na takmer dvadsaťročné maximum 105,79 bodu. Niektoré ukazovatele však naznačujú, že dynamika ekonomiky začína spomaľovať, a ceny komodít vykazujú širší pokles, čo prinútilo investorov k väčšej obozretnosti.
Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, klesol o 0,2 percenta na 103,97 bodu. Euro voči doláru posilnilo o 0,2 percenta na 1,0584 USD. Dolár k jenu vzrástol o 0,2 percenta na 135,45 JPY. Euro voči jenu stúplo o 0,4 percenta na 143,28 JPY.