Americký dolár sa v piatok udržal na 20-ročnom maxime, keď sa globálnymi trhmi prehnala široká vlna averzie voči riziku. Obchodníci pritom flirtujú s vyhliadkou na zvýšenie úrokovej sadzby amerického Federálneho rezervného systému (Fed) až o sto bázických bodov v júli.
Meny vnímané ako rizikovejšie, vrátane austrálskeho dolára a britskej libry, sú pod tlakom, keďže náladu na trhu ovplyvnila záplava negatívnych správ.
Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči šiestim hlavným menám, vzrástol nad 109 bodov, čo je jeho najvyššia úroveň od septembra 2002 po správach, že čínska ekonomika v 2. štvrťroku klesla a Taliansko čelí novej politickej kríze.
Euro zostalo na úrovni 1,0026 dolára za euro potom, čo sa vo štvrtok 14. júla odrazilo spod parity smerom nahor. Jednotná európska mena pritom nakrátko klesla až na 0,9952 dolára za euro, keď taliansky premiér Mario Draghi ponúkol svoju rezignáciu, čo však prezident krajiny odmietol.
Dolár tak smeruje k tretiemu po sebe idúcemu týždňu ziskov, keďže obchodníci zvýšili stávky, že Fed na svojom zasadnutí 26. až 27. júla pristúpi k mimoriadne veľkému zvýšeniu úroku vzhľadom na to, že rast spotrebiteľských cien v USA dosiahol v júni najrýchlejšie tempo za štyri dekády.
No zároveň niektorí členovia Fedu - Christopher Waller a James Bullard uviedli, že uprednostňujú ďalšie zvýšenie kľúčového úroku o 75 bázických bodov aj napriek údajom o inflácii.