„Začalo sa to v malom, vložil som sto, dvesto dolárov. Moja investícia bola časom niekoľko tisíc, potom narástla na hodnotu auta, jednoizbového bytu,“ rozpráva svoj príbeh v podcaste denníka The Guardian Alex Koh. Investor a youtuber, ktorý mal veľkú sumu peňazí v kryptomene luna, však minulý mesiac dostal „facku“. V priebehu 72 hodín jeho aktívum stratilo celú svoju hodnotu. „Zamrzol som, nevedel som, čo robiť.“
Luna a sesterská terra v júni vymazali 40 miliárd dolárov a ich pád spôsobil straty v hodnote 300 miliárd dolárov. V reakcii na „extrémne trhové podmienky“ kryptoplatforma Celsius pozastavila obchodovanie aj výbery. Zhruba 1,7 milióna klientov tak stratilo prístup k svojim vkladom. Situácia eskalovala a spoločnosť minulý týždeň požiadala o bankrotovú ochranu pred veriteľmi.
Ako ukazuje aj tento príbeh, pády vo virtuálnom svete môžu prísť veľmi rýchlo a poriadne zabolieť. Dvojciferné zárobky, ktoré táto alternatívna investícia často ponúka, má svoje riziká. Odborníci preto neodporúčajú do nich dávať viac ako päť percent úspor.
Investori so silným žalúdkom, ktorých nevystraší ani 80-percentný prepad hodnoty ich investície, si však v týchto dňoch, paradoxne, môžu prísť na svoje. Prepad trhu, ktorému teraz kryptomeny čelia, je totiž podľa analytikov vhodnou príležitosťou na kúpu. „Aj keď sa teraz môže investorom, ktorí sú v strate, zdať, že nakupovať v aktuálnej situácii je úplný nezmysel,“ hovorí Juraj Forgács, šéf Fumbi Network.
V HN sme sa preto pozreli na to, ktoré kryptomeny sú podľa odborníkov relatívne najbezpečnejšou voľbou, kde ich kúpiť a čo všetko na to potrebujete.
1. Akú kryptomenu kúpiť?
Zostáva vám 65% na dočítanie.