Akcie európskych bánk na začiatku dnešného obchodovania prudko oslabovali. Bankový index STOXX 600 strácal po začatí obchodovania zhruba tri percentá a bol najnižšie za tri mesiace, okolo 11:00 SELČ však straty zmiernil na 1,6 percenta. Trhy neupokojilo ani nedeľné oznámenie, že švajčiarska banka UBS prevezme rivala Credit Suisse, ktorý sa ocitol v problémoch. V rovnaký čas strácali akcie nemeckej banky Deutsche Bank 3,2 percenta, britskej Standard Chartered 3,7 a akcie francúzskej BNP Paribas 2,8 percenta.
Najväčšia švajčiarska banka UBS prevezme v záchrannej operácii zhruba za tri miliardy frankov (CHF) svojho dlhoročného rivala Credit Suisse, ktorého problémy začali ohrozovať finančný systém. Banky to uviedli v nedeľu na spoločnej tlačovej konferencii so zástupcami vlády, centrálnej banky a regulačných úradov. UBS za menšieho konkurenta zaplatí svojimi akciami.
Zo 17 miliárd na nulu
Obavy investorov však vyvolala správa, že dodatočné dlhopisy tier-1 Credit Suisse - čiže dlhopisy AT1 - s nominálnou hodnotou 17 miliárd dolárov budú ocenené na nulu. To nahnevalo niektorých ich držiteľov, ktorí si mysleli, že budú požívať lepšiu ochranu ako akcionári.
Akcie samotnej Credit Suisse dnes dopoludnia strácajú viac ako 60 percent. Akcie UBS odpisujú viac ako sedem percent.
Výpredaj bankových titulov oslabil aj paneurópsky index STOXX Europe 600. Ten dnes krátko pred 9:30 SEČ strácal necelé percento na 432,08 bodu, už v piatok pritom zaznamenal tento rok najväčší týždenný pokles. V priebehu dňa sa však európske akcie spamätali a prehupli sa do plusu, zásluhu na tom mali predovšetkým akcie ťažobných firiem.
Nemecké ministerstvo financií dnes privítalo záchrannú akciu na pomoc švajčiarskej banky Credit Suisse. "Nemecký finančný systém je stabilný," uistil úrad a dodal, že nemecké dozorné orgány situáciu starostlivo sledujú.
"Budeme naďalej veľmi ostražití ohľadom reakcie trhu," povedal televízii BFM TV francúzsky minister financií Bruno Le Maire.
Obavy ohľadom dohody o prevzatí Credit Suisse bankou UBS dnes naopak vyjadril švajčiarsky poslanec Roger Nordmann zo sociálnodemokratickej strany. "Nová UBS je tiež ďalším obrovským rizikom - bude mať aktíva viac ako 1500 miliárd frankov a pre Švajčiarsko je jednoducho príliš veľká," povedal agentúre Reuters. Sociálni demokrati sú druhou najväčšou stranou vo švajčiarskom parlamente a vo vláde majú dvoch ministrov.
Nepokoj je z dobrého dôvodu
"Malo by byť jasné, že po viac ako týždni bankovej paniky a dvoch intervenciách organizovaných úradmi tento problém nezmizne. Práve naopak, stal sa globálnym," uviedol podľa agentúry Reuters analytik Mike O‘Rourke zo spoločnosti Jones Trading. "Správy, že UBS získava Credit Suisse, pravdepodobne zväčšia problémy Credit Suisse ich presunom do UBS," dodal.
"Nepokoj v európskom bankovom sektore je z dobrého dôvodu. Prevzatie Credit Suisse zo strany UBS nebolo vôbec štandardné. Bolo pretlačené švajčiarskou centrálnou bankou a regulátormi v rekordne krátkom čase a iba za cenu ohnutia niektorých pravidiel," povedal analytik spoločnosti XTB Jiří Tyleček. "Tlak na vyriešenie situácie bol tak vysoký, že môže vyvolávať ďalšie otázky ohľadom zraniteľnosti bankového sektora," dodal.
Pokles cien akcií bankových domov sa nevyhýba ani českému trhu: „Výpredaje na zahraničných burzách tlačia dole aj akcie českých bánk. Pod najväčším tlakom sa ocitli akcie Moneta Money Bank, ktorých cenu zrazil veľký predajca za zvýšených burzových objemov až o päť percent. Akcie Monety boli pritom v minulých dňoch oproti výpredajom v bankovom sektore pomerne imúnne," povedal analytik spoločnosti Wood & Company Lukáš Novotný s tým, že sa však nedomnieva, že by udalosti posledných týždňov mali nejako zásadne destabilizovať celý bankový sektor.