Euro dnes na devízových trhoch prudko klesá, k doláru popoludní strácalo asi jedno percento a predávalo sa zhruba za 1,0720 dolára. Obchodníci majú obavy o bankový sektor, kde sa objavilo niekoľko negatívnych informácií. Situáciu nezlepšila ani relatívne priaznivá štatistika o vývoji podnikateľskej aktivity v eurozóne.
"Euro spadlo pod hranicu podpory 1,08 dolára, ešte kým boli dopoludnia zverejnené údaje o vývoji aktivity," uviedla riaditeľka stratégie devízových obchodov Jane Foleyová z finančnej spoločnosti Rabobank v Londýne.
S&P Global dopoludnia uviedla, že súhrnný index podnikateľskej aktivity v eurozóne v marci podľa predbežných údajov vzrástol na 54,1 bodu z februárových 52 bodov. Dostal sa tak na najvyššiu úroveň za desať mesiacov. Ekonómovia pritom podľa agentúry Reuters počítali s poklesom indexu. Súhrnný index vyjadruje vývoj aktivity v službách aj v priemysle.
Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, po poludní vykazoval rast asi o 0,6 percenta na 103,25 bodu.
Európske akcie medzitým prehlbujú straty, čiastkový index bankového sektora strácal vyše päť percent. Pozornosť sa sústredí hlavne na akcie Deutsche Bank, čo je najväčšia banka v Nemecku. Jej akcie okolo poludnia odpisovali okolo 14 percent. Nervozita preto podľa Foleyovej spôsobila, že investori znovu preferujú americký dolár.
Averzia k riziku poslala dole aj britskú libru, ktorá odpisovala 0,6 percenta na 1,2210 dolára. Ani tu nepomohla štatistika, podľa ktorej britská ekonomika zrejme vykáže za prvý štvrťrok rast a podľa ktorej silnie aj dôvera v ekonomiku medzi podnikateľmi.
Libra vo štvrtok za veľmi kolísavého obchodovania vyšplhala na sedemtýždňové maximum 1,2341 dolára. Britská centrálna banka predtým o štvrť bodu na 4,25 percenta zvýšila základnú úrokovú sadzbu, ale prekvapivo dodala, že aj napriek vyššej februárovej inflácii počíta v ďalších mesiacoch s jej výrazným poklesom. Podľa časti analytikov to znamená, že zvyšovanie sadzieb je v Británii možno pri konci.
Vo zvyšovaní úrokových sadzieb pre vysokú infláciu pokračujú aj niektoré ďalšie veľké centrálne banky. Tá americká v stredu zvýšila podľa očakávania základnú sadzbu o štvrť bodu do pásma 4,75 až 5,00 percenta a jej šéf Jerome Powell naznačil, že keď to bude potrebné, sadzby pôjdu ešte hore.