Ukrajina sa dnešným dňom dostala do krátkodobej platobnej neschopnosti. Ministerstvo financií uviedlo, že pozastavuje splátky úroku z dlhu, pretože dokončuje s veriteľmi proces reštrukturalizácie dlhopisov.
Nie je pravdepodobné, že by tento krok vyvolal na dlhových trhoch nejaké obavy, pretože kvôli blížiacej sa reštrukturalizácii bol nevyhnutný, uviedla agentúra Reuters.
V stredu skončila platnosť dvojročnej dohody medzi veriteľmi a Ukrajinou o pozastavení splátok dlhu. Kyjev by tak dnes mal splatiť 34 miliónov USD (31,4 milióna eura), čo sú úroky z dlhopisu splatného v roku 2026.
Na platbu má ešte desaťdňový odklad, vláda však už uviedla, že platby dočasne pozastaví. Umožňuje jej to nový zákon o pozastavení splátok dlhu až do 1. októbra, ktorý v stredu podpísal prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajina 22. júla oznámila, že sa predbežne dohodla so skupinou držiteľov dlhopisov na reštrukturalizácii zahraničného dlhu za 20 miliárd USD. Majitelia dlhopisov by dohodu mali formálne schváliť v najbližších týždňoch. Ministerstvo financií vo vyhlásení dodalo, že Ukrajina rokuje s investormi, aby dohoda bola dokončená čo najskôr.
Ukrajinská finančná situácia je neistá, pretože ruská invázia v roku 2022 zdecimovala ekonomiku a krajina je silne závislá na peniazoch a vojenskej pomoci od zahraničných partnerov. Podľa návrhu dohody sa má znížiť nominálna hodnota pri 13 nesplácaných dlhopisoch o 37 percent. Kyjev predpokladá, že v kombinácii s nižšími úrokmi a predĺžením splatnosti ušetrí v nasledujúcich troch rokoch 11,4 miliardy USD.
Hoci reštrukturalizácia zníži nominálnu hodnotu zahraničného dlhu Ukrajiny o tretinu, financie krajiny zostanú pod silným tlakom. Dohoda o reštrukturalizácii dlhu je už druhou za posledných desať rokov.
Očakáva sa, že toto nesplácanie, rovnako ako v predchádzajúcom prípade v roku 2015, bude mať minimálny dlhodobý dopad. V roku 2015 Ukrajina uzavrela predbežnú dohodu s investormi koncom augusta a dokončila ju v novembri.