To, že Slováci zarábajú za rovnakú prácu výrazne menej ako západné krajiny, je známy fakt.
Berieme to už ako samozrejmosť, no prečo to takto vlastne funguje? Odpoveď musíme hľadať až v roku 1989.
"Vtedy bola priemerná mzda na Slovensku 3142 korún československých. Keď sa začala ekonomická transformácia, vtedajší reformátori akceptovali kurz dolára voči československej korune taký, aký bol na čiernom trhu: teda 30 korún za jeden za jeden dolár," vysvetľuje ekonóm Vladimír Baláž z Prognostického ústavu SAV v rozhovore pre HNmagazín.
V tom čase to znamenalo priemernú mzdu na úrovni 104 dolárov za mesiac. "V susednom rakúsku to bolo 1200 dolárov," hovorí Baláž.
Nebolo to však úplne spravodlivé. "Hoci bolo Rakúsko vyspelejšou krajinou ako Slovensko, rozdiel v produktivite práce nebol 12-násobný," popisuje ekonóm.
"Prepočet čiernym kurzom nadlho ukotvil mzdy vo východnej Európe na veľmi nízkych úrovniach. Zvolený kurz ovplyvnil nielen mzdy, ale aj ceny, vrátane cien nehnuteľností a výrobných podnikov," spomína dôvody.
Ako hovorí, zahraniční investori si mohli kúpiť východnú Európu za pár dolárov.
"Dnes môžeme len špekulovať, či prepočet kurzom dolára na čiernom trhu bol jediným možným a správnym riešením," uvažuje Baláž. Pripúšťa však, že sa to možno vtedy nedalo spraviť iným spôsobom.
Deväťdesiate roky už ale znamenali pomerne rýchle vyrovnávanie platov. "Stále však rozdiely zostávajú vysoké," uzatvára Vladimír Baláž.