Rím sa chystá pod tlakom únijných inštitúcií na sanáciu dvoch problémových regionálnych bánk Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Vláda teraz presviedča veľké talianske banky, aby k ich záchrane finančne prispeli, pretože ich uzavretie by nakoniec taliansky bankový sektor mohlo stáť oveľa viac. Povedali to dnes agentúre Reuters informované zdroje.
Tlak na upadajúce talianske regionálne banky zo strany EÚ zosilnel po tom, čo tento týždeň Európska komisia, Európska centrálna banka a únijný výbor pre riešenie bankových kríz (SRB) prinútili Španielsko, aby predalo problematickú Banco Popular najväčšej španielskej banke Santander.
V stredu jeden z činiteľov EÚ povedal, že vyriešenie situácie Banco Popular môže posilniť argumenty pre uzatvorenie dvoch stratových talianskych bánk so sídlom v Benátkach.
Veneto Banca a Popolare di Vicenza majú podľa únijných úradov získať zo súkromných zdrojov dodatočný kapitál v sume 1,2 miliardy eur. To si Brusel vymienil ako podmienku pre ich záchranu štátom. Obe banky potrebujú nový kapitál v celkovom objeme 6,4 miliardy eur.
Podľa jedného zo zdrojov teraz zdravšie talianske banky spolu s vládou zvažujú, ako prikročiť k sanácii oboch benátskych bánk. Ďalší zdroj uviedol, že Rím vyvíja tlak na najväčšie ústavy Intesa SanPaolo a UniCredit, pretože ich zapojenie do sanácie by prinútilo ďalšie banky, aby ich nasledovali.
Keby boli obe banky uzavreté, museli by ich vkladatelia dostať z garančného fondu čiastky až do výšky 100-tisíc eur na jedného. Podľa jedného zo zdrojov by to stálo ostatné banky, ktoré tento fond financujú, až desaťnásobok toho, čo by ich stála ich záchrana.
Už vlani prispeli zdravé talianske banky k rekapitalizácii oboch týchto bánk sumou 3,4 miliardy eur, to ale čoskoro vyčerpali ďalšie úverové straty a odliv vkladov.