Do konca roka 2018 by hodnotu bitcoinu mohla prekonať kryptomena ethereum, domnieva sa generálny riaditeľ hedgeového fondu Polychain Capital Olaf Carlson-Wee. Tento fond sa zameriava práve na kryptomeny.
"Pri ethereu sme zaznamenali bohatší, organický vývojársky ekosystém, ktorý sa vyvíja naozaj rýchlo, čo je dôvodom cenového rastu etherea. Ten je v súčasnosti oveľa výraznejší ako pri bitcoine," povedal Carslon-Wee agentúre Bloomberg.
Názov ethereum môže znieť povedome, pretože vlani hackeri ukradli ethery v hodnote miliónov dolárov. Napriek tomu táto mena priťahuje záujem z rôznych odvetví, od financií až po zdravotnú starostlivosť.
Jej blockchain, teda decentralizovaná databáza, ktorá sa používa pri kryptomenách ako účtovná kniha, toho robí oveľa viac, ako je tomu v prípade používateľov bitcoinu, kde umožňuje poslať sumu od jednej osoby k druhej.
Zástancovia etherea sa domnievajú, že by mohol byť univerzálne dostupným strojom pre prevádzku firiem, pretože táto technológia umožňuje ľuďom robiť komplexnejšie kroky zdieľaným a decentralizovaným spôsobom.
Carlson-Wee nie je prvý, kto predpovedá ethereu svetlú budúcnosť. Spoluzakladateľ a výkonný partner Union Square Ventures Fred Wilson predstavil v nedávnom rozhovore ešte ambicióznejší výhľad pre túto kryptomenu. "Trhová kapitalizácia etherea prekoná trhovú kapitalizáciu bitcoinu do konca tohto roka," vyhlásil Wilson.
Hodnota bitcoinu vlani vzrástla o viac ako 300 percent a teraz sa táto kryptomena predáva asi za 2300 dolárov. To je zhruba osemnásobok hodnoty etheru. Druhá najobľúbenejšia kryptomena však získava rýchlo podiel na trhu.
Bitcoin má v súčasnosti na trhu s digitálnymi menami takmer polovičný podiel. Ešte pred tromi mesiacmi podľa údajov coinmarketcap.com mal bitcoin takmer 90-percentný podiel. Naopak podiel etherea stúpol štvornásobne a teraz má takmer štvrtinový podiel. Dych naberajú aj iné virtuálne meny. Carlson-Wee je fanúšikom mien auger, golem, zcash a monero.
Súčasný nárast hodnoty bitcoinu podľa niektorých analytikov odráža jeho základy. Iní pripisujú rast špekuláciám či zvýšenému záujmu z Ázie a prijímaniu tejto meny zavedenými spoločnosťami. V poslednej dobe však bitcoin klesol práve pre obavy z jeho rýchleho rastu, rovnako ako kvôli obavám o bezpečnosť.