Rusko prišlo kvôli odlivu zahraničného kapitálu za posledné štyri mesiace o viac ako 1,6 miliardy dolárov. Je to najviac od roku 2013, informoval dnes ruský denník Kommersant s odvolaním sa na informácie firmy Emerging Portfolio Fund Research (EPFR), ktorá sleduje globálne toky investícií. Príčinou odchodu zahraničných investorov je podľa denníka okrem iného aj neustále ochladzovanie vzťahov medzi Moskvou a Západom na čele s USA.
Peniaze, ktoré investori nevkladajú do ruských fondov, putujú podľa EPFR do rozvojových ekonomík. Najväčší prítok investícií tak v posledných mesiacoch zaznamenali India (2,3 miliardy eur) a Brazília (878 miliónov eur).
Hlavná príčina situácie v Rusku podľa odborníkov spočíva predovšetkým vo vnútroštátnom riziku, ktoré spôsobilo zhoršenie investičnej klímy v krajine.
Negatívne ruský trh ovplyvnilo aj nenaplnenie prísľubu zlepšenia vzťahov medzi Moskvou a Washingtonom, ktoré sa očakávalo po zvolení prezidenta Donalda Trumpa. Investori tak podľa analytikov prišli o posledné ilúzie normalizácie vzťahov medzi Ruskom a Západom, keď Spojené štáty aj Európska únia v júni predĺžili ekonomické sankcie proti Rusku.
Atraktivitu ruských aktív znižuje ďalej vyostrenie vnútroštátneho konfliktu medzi ruským ropným gigantom Rosnefť a konglomerátom Sistema ruského oligarchu Vladimira Jevtušenka. Svoju úlohu zohral aj pád cien ropy, napísal Kommersant.