Disponuje obrovským prírodným bohatstvom, no nemôže ho v plnej miere využiť vo svoj prospech. Venezuela má rozsiahle zásoby ropy a nerastných surovín, no napriek tomu, že čierne zlato ťahalo dlho ekonomiku krajiny hore, súčasné ceny ju tlačia do krízy. Obyvateľov juhoamerického štátu utláča na jednej strane socialistická vláda, ktorá podľa odporcov pripomína diktatúru, na druhej strane ekonomika, ktorá je na bode mrazu a nevyvíja sa. To spôsobuje chudobu, slabé sociálne zabezpečenie a nedostatok základných potravín či hygienických potrieb. Zmena z juhoamerického ekonomického tigra na potácajúcu sa slabnúcu gazelu sa pritom odohrala len v priebehu niekoľkých desaťročí.
Zlaté časy
Prvé veľké zásoby ropy boli v krajine objavené ešte v roku 1922. Najlepšie obdobie však nastalo až po druhej svetovej vojne, keď sa do Venezuely pod dohľadom tamojšej vlády dostala americká ropná spoločnosť Standard Oil of New Jersey. Tá sa s krajinou dohodla na ťažbe ropy, keď sa vyťažené produkty delili medzi vládu a firmu v pomere 50 na 50.
Päťdesiate a šesťdesiate roky tak boli vďaka surovine pre Venezuelu prospešné. Ceny čierneho zlata boli vysoké, jej ťažbu nikto neobmedzoval a občania sa p...
Zostáva vám 85% na dočítanie.