Rodinné firmy obchodované na burzách bývajú celosvetovo ziskovejšie ako ostatné spoločnosti. Ich akcie tak dlhodobo prekonávajú širší trh. Zistila to rozsiahla štúdia banky Credit Suisse, z ktorej cituje agentúra DPA.
Firmy vedené príslušníkmi jednej rodiny dosahujú vyššieho rastu obratu pri nižšej zadlženosti, uvádzajú ekonómovia v texte, ktorý analyzuje viac ako tisíc spoločností z Európy, Ázie a Spojených štátov. Navyše dosahujú vyššieho podielu prevádzkového zisku k tržbám.
Štúdia porovnávala rodinné podniky s kontrolnou skupinou 7000 iných typov firiem.
Orientácia na dlhodobé ciele
Rodinné firmy sú opatrnejšie a dokážu sa ľahšie odpútať od krátkodobého uvažovania na burze, kedy sa pozornosť sústreďuje na štvrťročné výsledky. "Orientujú sa na dlhodobejšie ciele, sú menej odkázané na financovanie z cudzích zdrojov a investujú viac do výskumu a vývoja," píše autor štúdie Eugene Klerk.
Rodinným podnikom sa darí lepšie ako iným porovnateľným firmám v každom regióne a odvetví nezávisle od ich veľkosti.
Celosvetovo najlepšie sa rozvíjajú nemecké, talianske, čínske a indické rodinné spoločnosti. Pokiaľ ide o akcie, darí sa v európskom porovnaní v priemere najlepšie nemeckým rodinným firmám, za nimi nasledujú podniky holandské.
Dominancia nemeckých firiem
V rebríčku firiem s najlepšími výsledkami na burze počas troch, piatich a desiatich rokov obsadili nemecké firmy štyri najvyššie priečky. Na špici sa nachádza softvérový koncern Nemetschek, za ním nasleduje spoločnosť Sartorius obchodujúca s medicínskou technikou, špecialista na lízing firma Grenke a prenajímateľ áut Sixt.
Predné miesta obsadili aj francúzske rodinné koncerny Kering a Christian Dior spolu s talianskou automobilkou Fiat Chrysler.