firmy, biznis, meetingDreamstime
StoryEditor

Rodinné firmy sú na burzách najziskovejšie, zistila rozsiahla štúdia

10.09.2018, 15:42
Autor:
ČTKČTK
Rodinné firmy sú opatrnejšie a dokážu sa ľahšie odpútať od krátkodobého uvažovania na burze, kedy sa pozornosť sústreďuje na štvrťročné výsledky.

Rodinné firmy obchodované na burzách bývajú celosvetovo ziskovejšie ako ostatné spoločnosti. Ich akcie tak dlhodobo prekonávajú širší trh. Zistila to rozsiahla štúdia banky Credit Suisse, z ktorej cituje agentúra DPA.

Firmy vedené príslušníkmi jednej rodiny dosahujú vyššieho rastu obratu pri nižšej zadlženosti, uvádzajú ekonómovia v texte, ktorý analyzuje viac ako tisíc spoločností z Európy, Ázie a Spojených štátov. Navyše dosahujú vyššieho podielu prevádzkového zisku k tržbám.

Štúdia porovnávala rodinné podniky s kontrolnou skupinou 7000 iných typov firiem.

Orientácia na dlhodobé ciele

Rodinné firmy sú opatrnejšie a dokážu sa ľahšie odpútať od krátkodobého uvažovania na burze, kedy sa pozornosť sústreďuje na štvrťročné výsledky. "Orientujú sa na dlhodobejšie ciele, sú menej odkázané na financovanie z cudzích zdrojov a investujú viac do výskumu a vývoja," píše autor štúdie Eugene Klerk.

Rodinným podnikom sa darí lepšie ako iným porovnateľným firmám v každom regióne a odvetví nezávisle od ich veľkosti.

Celosvetovo najlepšie sa rozvíjajú nemecké, talianske, čínske a indické rodinné spoločnosti. Pokiaľ ide o akcie, darí sa v európskom porovnaní v priemere najlepšie nemeckým rodinným firmám, za nimi nasledujú podniky holandské.

Dominancia nemeckých firiem

V rebríčku firiem s najlepšími výsledkami na burze počas troch, piatich a desiatich rokov obsadili nemecké firmy štyri najvyššie priečky. Na špici sa nachádza softvérový koncern Nemetschek, za ním nasleduje spoločnosť Sartorius obchodujúca s medicínskou technikou, špecialista na lízing firma Grenke a prenajímateľ áut Sixt.

Predné miesta obsadili aj francúzske rodinné koncerny Kering a Christian Dior spolu s talianskou automobilkou Fiat Chrysler.

01 - Modified: 2022-09-20 20:48:39 - Feat.: - Title: HN24: Americké akcie oslabili kvôli obavám o ekonomiku 02 - Modified: 2022-09-25 13:33:53 - Feat.: - Title: Drahé energie už donútili lyžiarske stredisko, aby sa zrieklo sezóny 03 - Modified: 2022-09-16 13:51:18 - Feat.: - Title: Kryptomeny vstúpili do novej éry. Aké to má riziká a výhody pre investície? (otázky a odpovede) 04 - Modified: 2022-09-17 09:04:17 - Feat.: - Title: Slovenské rozpaky z európskeho stropu. Plyn sme blokovali a z elektriny nedostaneme nič 05 - Modified: 2022-09-14 11:17:13 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Ak nedostane pomoc, slovenská značka džúsov obmedzí výrobu. Už prišla o veľkých klientov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/generacna-vymena, menuAlias = generacna-vymena, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. september 2022 01:43