02.10.2006, 00:00

Piráti boli na svete od vzniku medzinárodného obchodu a zostali dodnes. Zmenili však pole pôsobnosti -- z pobrežných morí prešli na oceán informácií. Dnes už neprepadávajú a neokrádajú obchodné lode, ale ľudí, ktorí vytvárajú počítačové programy, a aj štát, ktorý rád inkasuje dane za predaj softvéru.
Na svete sú krajiny, kde je len v jednom z desiatich počítačov nainštalovaný legálny softvér. Napodiv, sú to tzv. ázijské tigre, krajiny, ktorých ekonomika rastie závideniahodným tempom. V týchto krajinách nebudú zrejme problémom peniaze, ale neznalosť zákonov a neúcta k duševnému vlastníctvu. Na Slovensku je čierny softvér takmer v polovici počítačov. Ide väčšinou o počítače, ktoré majú doma študenti či ľudia, ktorí si chcú večer skrátiť dlhú chvíľu surfovaním po nete či hraním sa. Týchto ľudí nebude nikto naháňať, aby za softvér zaplatili takmer toľko, ako za celý počítač.
Pôsobia tu však aj veľké firmy, ktoré duševné vlastníctvo tiež netrápi a radšej, ako by mali za softvér zaplatiť, tak si ich majitelia kúpia luxusné limuzíny či jachty. A práve proti takýmto ľuďom sa rozhodol Microsoft bojovať. Zatiaľ im Bill Gates poslal len pozdrav. Malú aplikáciu, ktorá spoločnosť upozorní, že v počítači je nelegálne nainštalovaný softvér.
Microsoft však nebude hneď utekať na políciu. Pirátom vysvetlí, že si svoj softvér môžu legalizovať. Ak to však budú ignorovať, môže ich firmu jedného dňa navštíviť polícia. Mať čierny softvér v počítačoch je totiž trestné. A je len na nich, či budú riskovať niekoľkoročné väzenie, alebo sa vzdajú časti svojich ziskov. Inú možnosť totiž nemajú.
Lenka Polková
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. november 2024 08:33