AppleReuters
StoryEditor

Apple a Tesla v problémoch kvôli Číne?

01.10.2021, 09:19
Energetická kríza v krajine zašla tak ďaleko, že niektoré továrne na severovýchode krajiny používajú pri práci sviečky.

Výroba v množstve čínskych tovární sa musela zastaviť v dôsledku problémov s nedostatkom elektriny spôsobených napätými dodávkami uhlia. K zasiahnutým spoločnostiam patria aj dodávatelia technologických firiem Apple a Tesla. Situácia spôsobuje negatívny sentiment na čínskych trhoch a obavy panujú aj na svetovej scéne.

Za nedostatok uhlia môže oživenie priemyselného segmentu, ktorý sa spamätáva z pandémie koronavírusu, ale aj prísnejšie emisné štandardy. Úrady v niektorých provinciách začali vyžadovať zníženie emisných štandardov po tom, čo zistili, že iba 10 z 30 regiónov splnilo energetické ciele v prvej polovici tohto roka.

Energetická kríza v krajine zašla tak ďaleko, že niektoré továrne na severovýchode krajiny používajú pri práci sviečky a nákupné centrá museli zatvoriť predčasne. Najmenej 15 tamojších firiem uviedlo, že výrobu museli zastaviť práve v dôsledku energetických výpadkov. Tie postihujú aj spracovateľské firmy v dôležitých priemyselných centrách a niektorí významní dodávatelia technologických spoločností ako Apple a Tesla už museli zastaviť výrobu. To môže mať negatívny dopad nielen na výrobu produktov daných spoločností, ale v prípade nedostatku komponentov aj ďalšie zdražovanie. Len nedávno pritom spoločnosť Apple oznámila, že zvýši cenu svojich výrobkov kvôli nedostatku čipov.

Obmedzenie energetických dodávok v Číne má negatívny dopad na oceliarne, výrobu farieb a chemikálií, ale k zasiahnutým oblastiam patrí napríklad aj nábytkársky sektor. Podľa analytikov z Morgan Stanley muselo byť zastavených až sedem percent produkcie hlinikární a dokonca až 29 percent výroby cementu.

Od uplynulého týždňa sa na severovýchode zavádza regulácia dodávok v dobe “špičky”. Obyvateľstvo niektorých miest sa sťažuje, že výpadky nastávajú stále častejšie a trvajú dlhšie. V dôsledku toho majú doma zimu. Pre lepšiu ilustráciu - teploty v niektorých severných regiónoch sa počas noci blížia k nule.
Agentúra Reuters dokonca informovala, že veľa odborníkov už zhoršilo (s ohľadom na situáciu) výhľad hospodárskeho rastu krajiny, pričom čínska ekonomika pomaly začína vykazovať známky spomalenia. Napríklad analytici banky Nomura očakávajú spomalenie ročného rastu z pôvodných 8,2 percent na 7,7 percenta. Nervozitu na čínskych akciových trhoch ohľadom neistej budúcnosti krajiny ešte viac umocňuje dlh realitného gigantu Evergrande.

Keďže Čína je druhou najväčšou ekonomikou na svete, najväčším spotrebiteľom energie na svete a zároveň si drží aj prvenstvo v produkcii skleníkových plynov, jej plánom je dosiahnuť maximálnu možnú mieru emisií oxidu uhličitého do roku 2030, pričom už do roku 2060 sa krajina chce stať uhlíkovo neutrálnou. Na druhej strane si odborníci myslia, že zameranie krajiny na energetickú náročnosť a dekarbonizáciu sa nezmení až do konferencie OSN o klíme COP26, ktorá odštartuje 31. októbra v Glasgowe.

Komentár hlavnej analytičky TopForex Olívie Lacenovej

01 - Modified: 2022-08-01 15:41:41 - Feat.: - Title: Dovoz je zastavený, v Rusku aj tak iPhony predávajú. Sú však príšerne drahé (+ prepočty cien) 02 - Modified: 2022-08-01 11:30:00 - Feat.: - Title: Smart hodinky jej zachránili život. Myslela si, že len nefungujú správne, chcela ich vyhodiť 03 - Modified: 2022-07-29 21:12:05 - Feat.: - Title: Americké akcie dnes spevnili. Prispeli k tomu optimistické výhľady firiem Apple a Amazon 04 - Modified: 2022-07-25 08:23:11 - Feat.: - Title: Elon Musk odmieta správu médií, že mal pomer s manželkou spoluzakladateľa Googlu 05 - Modified: 2022-07-23 08:18:32 - Feat.: - Title: Génius bez srdca? Z kráľa technológií je majster prešľapov, prichádza o miliardy
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
07. august 2022 18:20