Investorov zaujímali detaily zníženia bilancie dlhopisov FED-u, ktoré nadobudol v rámci niekoľkých kôl kvantitatívneho uvoľňovania.
Nepokračovanie v reinvestovaní zmaturovaných dlhopisov predstavuje ďalší významný míľnik v uťahovaní menovej politiky za Atlantikom. Zdá sa, že globálna reflácia – od Číny, cez eurozónu a Veľkú Britániu až po USA - opäť naberá na sile, čo ostatným kľúčovým centrálnym bankám umožňuje americký FED postupne nasledovať. Akcioví investori sú však na štedrú menovú podporou zvyknutí a nateraz si výraznejší prepad nechcú pripustiť.
Na politickom poli opäť upúta pozornosť Brexit. Čas plynie rýchlo a každým dňom sa približuje dátum britského rozvodu s EÚ, čo nateraz viac vyhovuje európskej strane a naopak pod tlak dostáva Veľkú Britániu. Akým smerom sa uberú vyjednávania v najbližších mesiacoch napovie britská premiérka Theresa Mayová na zajtrajšom vystúpení v talianskej Florencii.
Na rozdiel od Brexitu, výsledok víkendových spolkových volieb v Nemecku nepredstavuje výraznejší zdroj neistoty a pravdepodobne skončí bez výraznejších prekvapení. Potvrdzujú to aj posledné výsledky indexu dôvery v nemeckú ekonomiku, z ktorých cítiť pozitívne očakávania rastu v najbližších mesiacoch. Zdá sa, že vrásky na čele nemeckým firmám nateraz nespôsobuje ani silné euro.
Autorom je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.