StoryEditor

Éra drahej ropy je minulosťou. Aktuálny rastový trend dlho nevydrží (komentár dňa)

Po prvýkrát v histórii dokáže ponuka ropy pružne reagovať na dopyt. To by malo zmierniť jej výkyvy. A to predovšetkým smerom nahor.

Cena ropy vzrástla v uplynulom týždni na nové dvojročné maximá. Dlho však tento rastový trend v aktuálnom prostredí nemá potenciál vydržať. V posledných rokoch sa totiž situácia na ropnom trhu diametrálnou zmenou. Po prvý krát v histórii totiž dokáže ponuka pružne reagovať na vývoj dopytu.

Všetko paradoxne zmenili vysoké ceny ropy koncom minulej a začiatkom tejto dekády, ktoré priniesli zvýšené investície do technológií, ktoré by dokázali ekonomicky efektívne vyťažiť nekonvenčnú ropu, vrátane ropy z bridlíc. Tá pred niekoľkými rokmi zaplavila globálne trhy, čo spôsobilo kolaps jej ceny z viac ako 100 dolárov za barel až pod 40.

Medzičasom sa väčšina prebytočnej ponuky absorbovala. Predovšetkým vďaka rastu globálneho dopytu (ten pochádzal takmer výhradne z Ázie). Čiastočne k tomu prispelo aj zmrazenie ťažby v krajinách kartelu OPEC, Rusku a niektorých ďalších krajinách. Ropa však nevystrelila výrazne nahor. Stále je pod úrovňou 60 dolárov za barel. A výrazne vyšších úrovní sa by sme tak skoro nemali dočkať.

Nie z toho dôvodu, že sa v USA ťaží viac ropy, ale kvôli tomu, ako táto ťažba z bridlíc funguje. Prvá ropa pri ťažbe z bridlíc totiž opustí vrt za 3-5 mesiacov od začiatku jeho budovania. Pri konvenčnej ťažbe sa bavíme o rokoch. To znamená, že výrazný nedostatok ropy na trhu, ktorého sme boli svedkami počas značnej časti nového tisícročia (a ktorý držal ropu vysoko), by sa nemal tak skoro zopakovať. Tento nedostatok totiž vznikol tak, že na prudko rastúci dopyt z Ázie (na čele s Čínou) nedokázali producenti ropy dostatočne rýchlo reagovať, lebo im výstavba nových kapacít trvala niekoľko rokov.

Dnes keď vzrastie cena ropy, tak sú bridlicoví producenti schopní dodať na trh viac ropy v priebehu niekoľkých týždňov. A to je ešte potrebné dodať, že majú navŕtaných množstvo vrtov, z ktorých neťažia, lebo čakajú na vyššiu cenu ropy.

Takútu ropu sú schopné dodať na trh vo veľmi krátkom čase. Aktuálne čaká v USA na spustenie armáda dokončených vrtov – v auguste ich bolo takmer 8000:

Vývoj počtu navŕtaných ložísk, z ktorých sa ropa neťaží:

EIA

​Nová technológia ťažby z bridlíc by mala zmierniť výkyvy ropy aj smerom nadol. A to kvôli rýchlo klesajúcej výdatnosti bridlicových ložísk. Kým pri bežnej rope klesá výdatnosť ložísk pozvoľne a veľmi pomaly, pri bridliciach sa väčšina ropy z vrtu vyťaží v priebehu niekoľkých mesiacov.

V praxi to znamená, že keď cena ropy prudko klesne, tak bridlicoví producenti prestanú otvárať nové vrty a jej ťažba tak rýchlo klesne sama od seba. Ťažba konvenčnej ropy je v tomto smere málo flexibilná, keďže výdatnosť klesá pomaly a častokrát je pre ropné spoločnosti finančne náročnejšie zastaviť ťažbu ako ťažiť aj za cenu strát. Preto mohli v minulosti obdobia prebytku na trhu s ropou trvať dlhšiu dobu.

Vzhľadom na to, že marginálni producenti ropy (teda tí, ktorí určujú, či jej je na trhu prebytok alebo nedostatok), dokážu rýchlo prispôsobiť svoju ťažbu situácii na trhu, tak by sa mala cena ropy v budúcnosti pohybovať v podstatne užšom pásme. Kde sa bude nachádzať toto pásmo, bude závisieť od toho, ako sa budú vyvíjať náklady na ťažbu bridlíc.

A tie klesajú. Vzhľadom na to, že sa jedná o novú technológiu, tak je priestor pre jej zdokonaľovanie vysoký. Nízke ceny ropy prinútili bridlicových producentov tento proces urýchlili a priemerné náklady na ťažbu klesli od roku 2013 do roku 2016 z viac ako 60 pod 40 dolárov za barel. Keď k tomu pripočítame fixné náklady a maržu, tak aktuálne sa oplatí ťažiť bridlicovú ropu pri cene povedzme 45-50 dolárov za barel.

Vývoj nákladov na ťažbu bridlicovej ropy v USA podľa regiónu:

Reuters

​Ťažko povedať, kde je dno pre náklady na ťažbu bridlicovej ropy, každopádne je možné predpokladať, že ich pokles ešte neskončil, čo je faktor, ktorý bude brániť rastu cien ropy.

Ďalšou otázkou je, že koľko bridlicovej ropy je možné vyťažiť pri takýchto nákladoch, pretože dopyt po rope bude pokračovať v relatívne rýchlom tempe rastu kvôli bohatnutiu rozvíjajúcich sa ekonomík, v ktorých prudko rastie penetrácia strojov poháňaných ropnými produktmi.

Z hľadiska niekoľkých kvartálov to vyzerá tak, že jej je dosť. Z dlhodobejšieho hľadiska sa nedá vylúčiť, že rastúci dopyt posunie cenu ropy vyššie, avšak bohaté zásoby bridlicovej ropy by mali takýto prípadný rast zmierniť. Navyše, bridilicová ropa sa nachádza aj inde než v USA, kde sa aktuálne ťaží jej drvivá väčšina, čiže podiel ťažobných kapacít, ktoré sú schopné rýchlo reagovať na zmenu dopytu, by mal v globálnom meradle ďalej rásť.

Je teda reálne, že ceny ropy nad 100 dolárov za barel nevzrastú veľmi dlhú dobu a nedá sa vylúčiť dokonca ani to, že sa tejto méty ani nedožijeme. A to je z hľadiska globálnej ekonomiky dobré. Určite je z hľadiska efektívnosti alokácie zdrojov lepšie, keď po natankovaní ostane domácnostiam a firmám viac zdrojov, ako keď majú ísť na rozmary šejkov a oligarchov, ktorí stavajú umelé ostrovy, veľkolepé predražené športové štadióny, dotujú stratové aerolínie, či nakupujú futbalistov za astronomické sumy. Bridlicová ropa teda má potenciál priniesť menšie plytvanie kapitálom v globálnom meradle.

01 - Modified: 2020-06-14 21:14:16 - Feat.: - Title: Veľa peňazí na krízu zatiaľ zaberá 02 - Modified: 2020-02-16 22:00:30 - Feat.: - Title: Lepším vzdelávaním proti robotom 03 - Modified: 2020-01-19 21:41:18 - Feat.: - Title: Ako na trhoch funguje neistota 04 - Modified: 2019-10-23 22:28:01 - Feat.: - Title: Časť kritiky ECB nie je namieste 05 - Modified: 2019-08-12 11:10:53 - Feat.: - Title: rozhovor Boros - zaporne uroky
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. október 2022 05:43