Katalánsky premiér Carles Puigdemont si namiesto vyhlásenia nezávislosti od Madridu zobral oddychový čas na vyjednávanie. Takýto krok zvyšuje šancu na dohodu o novom usporiadaní. Namiesto tvrdého exitu, ktorý by Katalánsko izoloval do právneho a ekonomického vákua. Pozornosť trhov na seba nenechala dlho čakať. Španielske akcie a ceny štátnych dlhopisov reagovali posilnením a eurodolár sa nadýchlo k rastu na dvojtýždňové maximum.
O ekonomickej sile Katalánska nemožno pochybovať. Je hlavným prispievateľom k agregovanému HDP Španielska – tvorí približne pätinu. Jedná sa o silnú diverzifikovanú a internacionalizovanú ekonomiku, avšak ekonomická poučka, ktorá by zaručovala jeho životaschopnosť v prípade odtrhnutia neexistuje. Budúca prosperita Katalánska tak bude závisieť od postoja medzinárodného spoločenstva a centrálnej vlády.
Katalánsko dlhodobo upozorňuje, že jeho príspevok do centrálneho daňového systému nie je úmerný tomu, čo získava naspäť, keďže významná časť ich daní je prerozdelená v prospech najchudobnejších regiónov. Rozpočtová a daňová autonómia, ktorú Madrid poskytol Baskitsku zrejme Katalánsku stačiť nebude a hľadanie kompromisov bude dlhé a náročné, čo posilní ostatné separatistické snahy v Európe, čím reálne hrozí ďalšie štiepenie bohatých regiónov resp. štátov vo vnútri EÚ. Namiesto hlbšej integrácie, ktorú si želajú európske politické špičky.