Väčšina ekonómov si myslí, že čas na zvyšovanie sadzieb, resp. naštartovania cyklu zvyšovania sadzieb ešte nenastal. Rast hlavnej úrokovej sadzby o 0,25 percenta by tak mal byť len kozmetický a v boji s vysokou infláciou určite nepomôže. BoE však už potvrdila, že sadzby určite neporastú na predkrízové úrovne okolo 5 percent.
Britská ekonomika aktuálne rastie tempom cca 0,3 percenta kvartálne, čiže okolo 1,2 percenta ročne. To je číslo nielen pod dlhodobým priemerom, ale zároveň ide o najpomalší rast od roku 2012.
Podľa odhadov ekonómov z BoE, ktoré sú založené na správaní ekonomiky v minulosti, by zvýšenie sadzieb o 1 percento mohlo znížiť rast HDP o 0,6 percenta v priebehu nasledujúcich 2 - 3 rokov. Zvýšenie úrokovej sadzby o 0,25 percenta pravdepodobne zníži ekonomický rast len nepatrne o 0,15 percenta , čo je ekvivalent rastu za 6 týždňov pri aktuálnom tempe. Ekonomický inštitút NIESR si ale myslí, že 0,25-percentný nárast sadzby spomalí HDP o 0,2 percenta a Oxford udáva dvojnásobný odhad oproti BoE (0,3 percenta).
Britská libra po oznámení pravdepodobného zvyšovania sadzieb vzrástla z 1,32 až na 1,36. V cene libry je však očakávané zvyšovanie už započítané, a preto by novembrové zvyšovanie nemalo mať výraznejší dopad na libru. Pokiaľ však BoE na konferencii naznačí začiatok celého cyklu a potvrdí jastrabiu rétoriku, mohlo by to naštartovať nový rastový trend britskej libry.
Hlavným dôvodom rastu sadzieb je vysoká inflácia, ktorá v krajine dosahuje ročne už 3,0 percentá (meraná pomocou indexu spotrebiteľských cien CPI). Rast sadzieb o 1 percento by mohol podľa odhadov ekonómov z BoE znížiť infláciu o 1 percento, ale až po troch rokoch. Zvýšenie o 0,25 percenta tak nedokáže ani minimálne utlmiť rast cenovej hladiny. Inflácia pritom nerastie kvôli prehriatej a silnej ekonomike, ale práve kvôli slabej libre. Tá utrpela veľký prepad po referende o brexite, keď pár GBP/USD spadol z 1,60 až na 1,20.
Na druhej strane, čísla z pracovného trhu vyzerajú výborne. Trh práce v Anglicku zostáva veľmi silný a miera nezamestnanosti je na 42-ročných minimách. Problémom je však pretrvávajúci slabý rast miezd.
Zasadnutie BoE je na programe už ďalší týždeň a finančné trhy ho budú bezpochyby pozorne sledovať.
Autorom je Peter Bukov, hlavný analytik TopForex.