Na nedávnom zjazde čínskej komunistickej strany došlo k posilneniu vplyvu prezidenta a najvyššieho predstaviteľa strany Si Tin-pchinga. Ten musí v rámci udržania politickej stability v krajine nevyhnutne riešiť tamojší desivý stav znečistenia ovzdušia. Preto práve môžeme vo využívaní elektromobilov pasovať Čínu do úlohy svetového lídra.
Aj dve, na Slovensku pôsobiace, automobilky nedávno oznámili, že v blízkej budúcnosti plánujú výrobu presedlať na elektrinou poháňané agregáty. Slovensko a Európa preto musí tento trend včas zachytiť a nenechať si ujsť vlak.
Čína ukrajuje z hospodárskej nadvlády USA
Tomu by mala Európa prispôsobiť aj svoju geopolitickú pozíciu. Lídri 16tich krajín nášho regiónu sa napríklad tento týždeň stretli s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom v Budapešti. Ich snahou bolo nájsť nové možnosti spolupráce. Súčasná Čína prechádza od kvantity ku kvalite svojej produkcie a zameriava sa na vývoj nových technológií. Môžeme očakávať, že teraz sa skôr ako na vývoz bude sústreďovať na vnútornú spotrebu a vysokú pridanú hodnotu vlastnej produkcie.
Čína dnes predstavuje 1,3 miliardy potenciálnych spotrebiteľov a už teraz je hospodársky veľmi tesne prepojená s USA. Očakávam, že čínska ekonomika a jej celosvetový vplyv naďalej porastú. Čína celkom úspešne ukrajuje z hospodárskeho vplyvu USA, ktoré pomaly strácajú svetovú ekonomickú nadvládu. Odporúčam preto situáciu v Číne pozorne sledovať.
Obnovenie obchodu medzi EÚ a Ruskom by pre nás bola dobrá správa
Už tri roky napríklad trvajú sankcie Európy, USA a niektorých krajín voči Rusku za anexiu Krymu. Ekonomika Ruska napriek tomu posilňuje. Sankcie teda poškodzujú viac Európu ako Rusko. Krajina už nie je závislá iba na dvoch komoditách - rope a zemnom plyne, ale postupne sa čoraz viac diverzifikuje. Naopak my sme prišli o významné odbytiská našich produktov aj služieb. Pre Slovensko a celú Európu sú vzťahy s Ruskom veľmi dôležité. Rusko ekonomicky rýchlo posilňuje, čo v nadchádzajúcich voľbách určite zhodnotí Vladimír Putin.
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier nedávno navštívil Kremeľ. Môžeme to chápať ako prípravu na rokovania o podmienkach možného zrušenia sankcií a obnovenia obchodu medzi EÚ a Ruskom. Pre Slovensko by to bola výborná správa predovšetkým v oblasti automobilového priemyslu. V prípade znovuotvorenie trhu v Rusku by to mohlo znamenať predĺženie fázy ekonomického rastu.
Situáciu v Nemecku je potrené sledovať
Dôležitá je na súčasnej globálnej politickej scéne aj situácia v Nemecku. Po nedávnych voľbách síce ešte bude nejaký čas trvať, kým vznikne nová vláda, ale to sa dalo predpokladať. Nebude to mať zásadný vplyv na nemeckú ekonomiku. Angela Merkelová je v tomto ohľade dostatočne čitateľná.
Ani po vyformovaní novej vlády preto neočakávam zásadné zmeny v smerovaní krajiny, či už politicky ani ekonomicky, čo je pre nás pozitívne. Nemecko slúži pre slovenské podniky často ako exportná brána na svetové trhy. Jeho politická a ekonomická situácia je preto pre nás mimoriadne dôležitá.
Autorom je Pavel Drahotský, riaditeľ Saxo Bank pre strednú a východnú Európu