Primárnou otázkou je, či je bitcoin bublina. Sekundárnou je, ako ho kúpiť. Mimochodom, sekundárna otázka dáva jasnú odpoveď na tú primárnu. Ale poďme pekne po poriadku.
Mnohí špekulovali, či s kontraktmi futures nepríde k výpredaju tejto bubliny. Neprišlo. Naopak, investori ukázali, že ho radšej nakúpia. Investori vedia, čo robia – predávať bublinu je návod na seba deštrukciu.
Myslí si to aj Nassim Taleb. Podľa neho neexistuje žiaden dobrý spôsob, ako predávať „bublinu“. Tak, ako sa pred časom zdala úroveň 10,000 ako nerealistická, teraz ňou môže byť úroveň 100,000.
Avšak ten hlavný argument je psychologický.
Čo nie je bublina
Typická bublina má svoje fázy.
Všetko začína významnou inováciou. Tá na začiatku nájde pochopenie iba u pár nadšencov. Napriek tomu sa povedomie o nej dramaticky rozširuje.
S tým rastie aj jej cena. A rastie veľmi prudko. Pritom „vnútornú hodnotu“ investície ešte nie je vidno. Všetci, ktorí myšlienke neporozumeli alebo do nej nestihli investovať, ju považujú za bublinu. Pridajú sa nim médiá, ktoré útočia na všetko netradičné a rizikové.
Avšak rast pokračuje. Začínajú sa hromadiť argumenty a dôvody, prečo to nie je bublina. Argumenty naberajú na sile a presvedčujú masy, že sa jedná o nový štandard. Významní ekonómovia a média zhodne tvrdia, že tento krát prichádza zmena paradigmy.
Väčšina ľudí do aktíva investuje, pretože verí, že cena bude rásť. A práve vtedy, keď všetci uverili, že vysoká cena má svoje odôvodnenie, až vtedy sa ukáže, že sa jedná o bublinu. No vtedy aktívum vlastní už veľká časť populácie. A tá skončí v slzách, keď bublina praskne.
Takto vyzerá skutočná bublina. Priložený graf ukazuje jej typický vývoj.
Zdroj obrázka: Axiom Zen
A preto, keď každý rozpráva, že sa jedná o bublinu, bublina sa s najväčšou pravdepodobnosťou iba tvorí. Až potom, keď sa o nej prestane rozprávať, potom bude dôvod na veľké obavy.