Platy lekárov sa zvyšujú, ale aj o tom sa vedie spor. Jedno je isté, systém potrebuje nielen utesniť. Racionalizácia -- čiže zatváranie neefektívnych nemocníc, racionálnejšie využitie technických a personálnych kapacít, lepší systém motivácie pri výkonoch a úsporách -- je nevyhnutná. Ale je tiež nutné dať do systému viac peňazí.
Je zdravie -- presnejšie, jeho udržiavanie -- tovarom? Predovšetkým je statkom. Samozrejme, v prvom rade statkom súkromným, lebo každý z nás žije len raz (z tohto hľadiska sú tí, ktorí veria v prevteľovanie, na tom lepšie) a je investorom svojho zdravia. Je i statkom verejným, lebo zdravie občanov je hodnotou celej spoločnosti, z ekonomického hľadiska produktívnou silou.
V trhovej spoločnosti je komplexnou platenou službou -- platí zaň zdravotná poisťovňa, vláda zo štátneho rozpočtu i občan zo svojho platu či dôchodku. Ale koľko platiť? V posledných rokoch sme svedkami približovania, ba i vyrovnania našich cien svetovým cenám -- je to tak s väčšinou spotrebného tovaru i väčšími investíciami, ako sú autá. V službách je tempo približovania cien pomalšie. Najmenej sa približujeme v tom druhu služieb, kde ich charakter (viac-menej viazaných na miesto) neumožňuje konkurenciu -- napríklad v kaderníctvach a holičstvách, pri inštalatérskych prácach a podobne, sú u nás ceny stále niekoľkonásobne nižšie ako, povedzme, vo Viedni. Faktorom je i kúpyschopnosť obyvateľstva, a najmä nižšie náklady na pracovnú silu. Pri udržiavaní zdravia, liečení, sa musí vytvoriť určitá hodnota zložená z prenesenej hodnoty budov, prístrojov, zariadenia, zdravotníckeho materiálu a pridanej hodnoty. Tomu sa nedá ujsť -- iba ak znižovaním kvality a dostupnosti. Alebo vynucovaním nelegálnych platieb, ktoré tú oficiálnu hodnotu do tej skutočnej dorovnávajú.
Naše zdravotníctvo v hre trhových síl zlyháva. Situácia na trhu práce spôsobuje nedostatočný tlak na rast platov, ktoré sú v porovnaní s inými profesiami s podobnými nárokmi na vzdelanie a prax nízke. Lekári a sestričky to riešia dočasným alebo trvalým odchodom do zahraničia, najmä do Česka, hoci i tam má nereformované zdravotníctvo problémy. Znova z ekonomického hľadiska: ide o únik národnej práce a potenciálnej produkcie hodnôt, ktorému treba z dlhodobého hľadiska brániť.
Zdravotníctvo potrebuje viac peňazí, nie rast o desať percent, ale rádovo viac. Potrebuje toľko, koľko zodpovedá hodnotám, ktoré sa tu vytvárajú. Či to budú súkromné zdroje v podobe investícií a s očakávaním návratnosti alebo verejné zdroje zo štátneho rozpočtu, ktorý napĺňa dobre rozbehnutá ekonomika, je politické rozhodnutie. Rozumným východiskom je vhodná kombinácia.
StoryEditor
Príliš málo peňazí...
Platy lekárov sa zvyšujú, ale aj o tom sa vedie spor. Jedno je isté, systém potrebuje nielen utesniť. Racionalizácia -- čiže zatváranie neefektívnych nemocníc, racionálnejšie využitie technických a personálnych kapacít, lepší systém motivácie na výkonoch a úsporách -- je nevyhnutná. Ale je tiež nutné dať do systému viac peňazí.