© The Financial Times Limited 2020. Všetky práva vyhradené.
Za preklad článku zodpovedajú výhradne Hospodárske noviny. Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.
Korelácia nie je kauzalita. Za týmto klišé sa skrýva dôležitá pravda. V januári tohto roka mala napríklad Británia jeden z najprísnejších lockdownov a jednu z najvyšších úmrtností na covid. Nový Zéland nemal žiadne úmrtia a málo obmedzení. Bez ohľadu na to, čo by mohol povedať váš obľúbený konšpirátor na YouTube, lockdown nespôsobí vlnu covidu, no vlna covidu spôsobí lockdown.
Je veľa otázok, pri ktorých môžeme posudzovať koreláciu i kauzalitu. Napríklad, prečo majú vzdelanejší ľudia zvyčajne vyššie príjmy. Je to preto, že vzdelávanie spôsobuje vyššie príjmy, alebo preto, že inteligentným a energickým ľuďom sa darí v škole aj na pracovisku? Prečo majú bohatšie miesta tendenciu mať veľa pracovníkov narodených v zahraničí? Je to preto, že imigranti zvyšujú príjmy, alebo preto, že ľudia smerujú tam, kde sú peniaze? Miesta s množstvom bocianov majú aj mnoho detí. Je to kvôli tomu, že bociany doručujú deti, alebo preto, že veľké národy majú priestor? Bociany a deti sú príkladom varovného príbeh...
Zostáva vám 85% na dočítanie.