Niektorí priemyselníci vytrvalo žiadali vypracovať národohospodársku stratégiu. Pred časom ich vyslyšal exminister hospodárstva Pavol Rusko. Zaistiť maximálny ekonomický rast v podmienkach trvalo udržateľného rozvoja, bol jej cieľ. Koncom roka 2004 ich však prekvapil minister Ivan Mikloš, lebo zverejnil Stratégiu konkurencieschopnosti s priliehavým obchodným názvom - Minerva. Neprial si konflikt oboch stratégií, chcel však, aby sa priority z Minervy premietli do národohospodárskej stratégie. Exminister Rusko sa so svojou stratégiou už ďalej nedostal napriek tomu, že schôdzky úradníkov a expertov o nej pokračovali.
Teraz je Národohospodárskej stratégii definitívny koniec - do vlády smeruje uznesenie o zrušení tejto úlohy. Medzitým slovenský priemysel začal rásť, vzniká viac nových výrob a darí sa im, ako sa utlmuje či zaniká. Protagonisti národohospodárskej stratégie si myslia, že ekonomika by rástla ešte rýchlejšie a "udržateľnejšie", ak by bol dokument prijatý. V jednom jej návrhu sa dočítame, že treba podporiť výrobu železa z domáceho sideritu a výrobu magnézia z odpadov. Ministerstvo financií zásadne nesúhlasí s takouto štruktúrou dokumentu. Škoda, že nebol zverejnený. Ani Rada pre podnikateľské prostredie, kde zasadajú priemyselníci rôznych škôl či generácií, neodporučila, aby bol prijatý dokument o tom, čo vyrábať a čo skúmať do roku 2013, aby bolo lepšie.
Ak by novú vládu zostavila odlišná koalícia od dnešnej, takéto vízie zrejme dostanú zelenú. A nájdu sa aj priemyselníci, ktorí do nej nadiktujú vstupy a podporia ju. Takéto vízie by sa neobišli bez dotácií z verejných zdrojov. Ako už mnohokrát, zasa zbytočne.
StoryEditor
Názor: Neslávny koniec jednej stratégie
Niektorí priemyselníci vytrvalo žiadali vypracovať národohospodársku stratégiu. Pred časom ich vyslyšal exminister hospodárstva Pavol Rusko.