StoryEditor

Slovenský Tokaj je dávno uznaný

15.06.2004, 00:00

Európska komisia uznala, že Tokajská vinohradnícka oblasť leží na maďarskej aj slovenskej strane spoločných hraníc so všetkým, čo s tým súvisí. A ponechala na oboch národoch, aby sa dohodli. Tým vlastne "za kratší koniec" ťahá maďarská strana, lebo v jej záujme je väčšmi ako v záujme Slovenska obhájiť jedinečnosť tokajských vinohradov a tokajských vín. Okolo 90 percent výmery tokajských viníc totiž leží v Maďarsku. Ťažko potom pochopiť, prečo by Slovensko v rozpore so svojou platnou legislatívou aj tvrdeniami odborníkov malo ustúpiť požiadavke, aby redukovalo výmeru svojich tokajských honov takmer na polovicu -- údajne v záujme tradície a kvality.
V tejto súvislosti iste nie je zanedbateľný fakt, že Maďarsko už uznalo tradičnú kvalitu slovenského Tokajského dorábaného v slovenských vinohradoch podľa slovenskej legislatívy, keď s ním do roku 1989 prakticky po dve desaťročia obchodovalo ako s vlastným produktom. Aby sme však nezachádzali tak ďaleko od jadra rétoriky: už existencia zákona z roku 1908 odoberá vietor z plachát všetkým zástancom Tokajského ako "hungarika" -- jedinečného a nenapodobiteľného maďarského produktu. Keď sa Maďarsko posledných štyridsať rokov usilovalo Slovensku uprieť nárok na značku Tokaj, mlčalo o tradícii aj o tom, že podľa zákona z roku 1908 patria -- tradične -- do Tokajskej vinohradníckej oblasti aj hony na území Slovenska.
Pokiaľ ide o legislatívu, staršiu či novšiu, sú teda absolútne neoprávnené akékoľvek pochybnosti o tom, či slovenskí producenti tokajských vín majú právo obchodovať so svojimi produktmi. Otázne zostáva "iba" právo uchádzať sa o zemepisné označenie výrobku, ktorého schválenie sa viaže nielen na podstatne vyššie ceny, ale aj na rozvoj turistiky vo všetkých jej podobách vrátane vínnej turistiky, zlepšenie pozície regiónu, rast zamestnanosti a "všetko, čo s tým súvisí". Ide o veľa. Už aj preto by mal v diskusiách nad "tradičnou" rétorikou zvíťaziť netradične zdravý rozum.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. august 2022 05:52