Bolo by scestné obviňovať obyvateľov Číny, že sú najväčšími kriminálnikmi na tejto planéte. Čínska vláda sa pritom tak k nim správa. Podľa správy o treste smrti vo svete za minulý rok Čína s 3 400 popravami pred všetkými ostatnými krajinami oveľa vedie. Vo zvyšku sveta týmto spôsobom prišlo o život necelých štyristo ľudí, aj keď v štatistike chýbajú mnohé utajené popravy. Minulý rok bol podľa správy Amnesty International z tohto hľadiska najhorším za posledné dekády a druhým najhorším za posledné štvrťstoročie. Čokoľvek si o treste smrti myslíte, patrí medzi základné poznávacie znamenia toho, aký druh režimu v danej krajine panuje. Stačí sa pozrieť na vedúce priečky vlaňajšieho rebríčka. Okrem rekordnej Číny nájdeme na druhom mieste Irán, na treťom Vietnam, tri desiatky popráv sa konali aj v Saudskej Arábii. Z hľadiska demokratickosti sú jedinou výraznejšou výnimkou Spojené štáty na štvrtom mieste, kde bolo popravených takmer šesťdesiat ľudí.
Vďaka kultúrnej zmene a tlaku ľudskoprávnych organizácií sa mení aj vzťah krajín k trestu smrti. V čínskom prípade je to stále iba na rétorickej úrovni, keď Peking prisľúbil, že sa bude snažiť zlepšiť svoj právny systém a prípady posudzovať "pozorne a spravodlivo". Reálnejšie výsledky majú Spojené štáty, kde počet vykonaných trestov smrti postupne klesá a minulý mesiac zrušili trest smrti pre neplnoletých. Táto krajina je dobrým príkladom, že pri otázkach najvyšších trestov nezáleží iba na čine, ale aj na tom, akého právnika si obvinený zaplatí. Pred týždňom zomrel obhajca O. J. Simpsona, ktorý by si zaslúžil sochu v nadživotnej veľkosti s textom, že dobrá advokácia víťazí častejšie než pravda.
Zrušenie trestu smrti patrí k paradoxným úkazom moderných právnych systémov. Hoci jeho odporcovia tvrdia, že medzi základné ľudské práva patrí právo na život a právo nebyť trestaný krutým spôsobom, väčšina ľudí trest smrti podporuje, aj keď pri podrobnejších výskumoch mnohí z nich za prijateľnú alternatívu považujú aj doživotný trest bez možnosti podmienečného prepustenia. Okrem demokratickosti je podpora trestu smrti aj dobrým barometrom ukazujúcim na populistov medzi politikmi. Na Slovensku má už niekoľko rokov jeden z nich najvyššie preferencie.
StoryEditor
Zmravnenie krvilačných štátov
Bolo by scestné obviňovať obyvateľov Číny, že sú najväčšími kriminálnikmi na tejto planéte. Čínska vláda sa pritom tak k nim správa. Podľa správy o treste smrti vo svete za minulý rok Čína s 3 400 popravami pred všetkými ostatnými krajinami ďaleko vedie.