Vladimir Putin určite nevyberal Samaru náhodne pre miesto 19. summitu Ruska a EÚ. Popri Moskve a Petrohrade patrí k najväčším centrám európskej časti Ruska, a významná je aj pre priemysel - najmä automobilový. Tým sa, zrejme, výpočet predností končí. Samara totiž len ťažko zaručí taký úspech rokovaní, ako pred štyrmi rokmi Petrohrad. Tam si ruský prezident vypočul z úst vtedajšieho šéfa Európskej komisie Romana Prodiho nielen vyznanie, že "sme ako vodka a kaviár, naša vzájomná potreba narastá", ale aj následný úprimný aplauz predstaviteľov európskej pätnástky a pozvanej desiatky ašpirantov.
Hoci sa únia odvtedy rozrástla, nepoponáhľala sa zrušiť Rusku vízový režim, blokuje jeho prijatie do WTO a tri z nových členských krajín ohrozili konanie summitu pre svoje nevyriešené spory, Brusel aj Moskvu tlačí čas. Rámec spolupráce z roku 1997 prestáva byť v decembri záväzný a aj keď sa dá opäť na nejaký čas predĺžiť (ratifikovať novú musí všetkých 27 krajín), o potrebe nového obsahu zmluvy nik nepochybuje. Na mieste je však otázka, či na to v Samare budú mať účastníci chuť.
Ak sa summit nemá zvrtnúť na zdvorilostné stretnutie, popri medzinárodných otázkach typu Blízky východ a Kosovo by sa mali na stôl dostať najmä dve témy - energia a bezpečnosť. Práve od nich závisí, či sa začne pracovať na formulovaní novej dohody o partnerstve a spolupráci.
Podobu energetickej bezpečnosti prezentovala Varšava tesne pred summitom na vlastnom protisummite za účasti Poľska, Ukrajiny, Litvy, Gruzínska a Azerbajdžanu. Krajiny sa dohodli na výstavbe ropovodu, ktorý by mal spojiť Kaspické a Baltské more a obísť Rusko. Keďže Varšava zvýšila tlak tým, že súčasťou dohody Ruska a únie musí byť aj deklarácia o energetickej bezpečnosti EÚ, je otázne, nakoľko sa diskusia posunie vpred. Najmä, keď Putin ide na summit s tromfom.
Práve jemu sa podarilo v Turkménsku a Kazachstane dosiahnuť lukratívny kontrakt, ktorí mnohí označujú za najväčší úspech jeho kariéry. Rekonštrukciou starého a výstavbou nového plynovodu by do piatich rokov malo cez Kazachstan do Ruska prísť ročne minimálne o 12 miliárd kubíkov turkménskeho plynu viac. Čím si, samozrejme, ešte viac pripúta Európu. Ako povedal aj šéf americkej energetiky Samuel Bodman, "nie je to dobré". Pochopiteľne, ani pre USA, ktoré tiež bojujú o turkménsky plyn.
Víťazstvo je pre Putina o to sladšie, že kaspický región sa začal po rozpade Sovietskeho zväzu podľa predpokladov dostávať do americkej sféry vplyvu. Zrejme bude niečo pravdy na tom, že vzťahy s úniou sa formujú cez Ameriku. USA sa majú na summite pretriasť aj v inej súvislosti - protiraketovej obrane. Hoci je to americká záležitosť, Poľsko aj Česko sú krajinami NATO, s ktorými viažu Rusko dohody. Najmä základná z Paríža, podľa ktorej "NATO s Ruskom pracujú spoločne v záujme celoeurópskej bezpečnosti", "neplánuje sa rozmiestňovanie atómových zbraní na území nových členských štátov NATO" a "žiadna zo strán sa nebude v budúcnosti snažiť druhú stranu v oblasti bezpečnosti znevýhodniť".
Otázky, či protiraketový dáždnik je pre Rusko hrozba a či, naopak, zabezpečí zúčastneným ochranu a pred kým, je na iné úvahy. Skôr za zmienku stojí, že Bushova pravá ruka Condoleezza Riceová predvečer summitu jasne naznačila (aj únii) dve veci - oproti roku 1979, keď v Moskve bola na stáži, je teraz všetko iné a USA ani Rusko nebudú na verejnosti prepierať svoju spodnú bielizeň. Aspoň do summitu G8 v Nemecku. Z čoho vyplýva, že debata o tom by mala ostať na americko-ruskom stole a na európskom najmä energetika.
A to bude ťažké. Brusel si uvedomuje svoje "vazalstvo". Už teraz pokrýva Rusko štvrtinu energetických potrieb únie. Na druhej strane, 57 percent ruského exportu sa končí v EÚ a až 76 percent zahraničných investícií v Rusku je z krajín dvadsaťsedmičky. Bez novej dohody s Ruskom sa Moskva len ťažko dočká zrušenia bezvízovýzového režimu a zóny voľného obchodu. Bez dohody zrejme neprídu ani lákavé ponuky na investície do ruského energosektora.
Balalajka, ktorou chce Putin odľahčiť atmosféru summitu, nie je kaviár. Hoci ktovie, či by tentoraz pomohol.
Slávka Boldocká, spolupracovníčka HN