Dva z hlavných argumentov na začatie vojenskej kampane USA v Iraku zlyhali. Zatiaľ sa nenašli zbrane hromadného ničenia a nepotvrdilo sa ani prepojenie Saddámovho režimu s teroristami z Al-Kajdy. Zostáva tretí, neoficiálny argument, ropa. Pritom je evidentné, že položenie základov demokratického Blízkeho východu a tým i presun svetového zásobovania ropou do dôveryhodných rúk, nebolo len národným záujmom USA, ale i celého svetového spoločenstva. O to viac, že podľa odborných odhadov získa v najbližších dvadsiatich rokoch oblasť Perzského zálivu opäť ropnú dominanciu ako pred rokom 1973. Z tejto oblasti budú pochádzať asi dve tretiny jej produkcie. USA sú a budú od importu ropy závislé viac ako kedykoľvek predtým. So svojimi piatimi percentami populácie spotrebovávajú v súčasnosti štvrtinu svetovej ťažby -- 20 miliónov barelov denne . Ale viac ako polovicu spotreby, ktorá dosiahla v posledných rokoch rekordné hodnoty, musia dovážať. Prognózy predpokladajú, že v budúcich dvoch desaťročiach stúpne spotreba ropy v Spojených štátoch amerických o 50 percent.
Aké sú vyhliadky ťažby, zásob, spotreby, vývoja cien a alternatív tejto najdôležitejšej neobnoviteľnej suroviny dneška? Ako sa skončí vek "uhľovodíkového človeka", ktorý je v modernej spoločnosti závislý od ropných polymérov na každom kroku?
Odborníci varujú, že sme na začiatku konca éry lacnej ropy. Jej produkcia vyvrcholí o 10 až 15 rokov, cena vzrastie a ostane trvalo vysoká. Globálny nedostatok ropy a prudký rast ceny spôsobí rozvrat národných ekonomík. Reálne ohrozenie svetového hospodárstva podporujú aj štúdie, ktoré hovoria, že na objavenie a vyťaženie čaká už len málo konvenčnej ropy. Pesimistickejšie predpovede očakávajú vyvrcholenie svetovej ťažby pred rokom 2016, optimistickejšie okolo roku 2040. Ako dlho vydržia existujúce zásoby a koľko bude ropa stáť, závisí najmä od alternatív a nekonvenčných zdrojov, ako aj od toho, či budú obyvatelia vyspelých krajín, ale i rozvíjajúcich sa ekonomík, schopní obetovať výdobytky moderného životného štýlu. Ak by sa to podarilo pri súčasnej spotrebe, existuje podľa expertov šanca, že sa ľudstvo dokáže od ropy odstaviť. Skeptici sú iného názoru a argumentujú príkladom Číny, ktorá je v dôsledku nárastu automobilizmu krajinou s najrýchlejšou spotrebou ropy na svete. Predpokladá sa, že v roku 2025 sa stane jej druhým najväčším spotrebiteľom na svete.
Dnešný mierny nárast cien palív je len predzvesťou budúceho šoku, pretože súčasná ceny ropy je podľa niektorých odborníkov smiešne nízka. Jedným z dôvodov je i to, že neobsahuje všetky externality, ktoré s jej získavaním súvisia. Svet čaká čoraz tvrdší boj o ropu. A preto sú USA v Iraku. Pre Slovensko môže byť útechou, že je tam tiež.
StoryEditor
Na začiatku konca éry lacnej ropy
Svet čaká čoraz tvrdší boj o ropu. A preto sú USA v Iraku. Pre Slovensko môže byť útechou, že je tam tiež.