StoryEditor

Výzva na akademický súboj

15.12.2005, 23:00

Miss Slovenska je Michaela Drenčková. Auto roka Citroën C4. Rôzne rebríčky a súťaže nás zabávajú už celé roky. Stále však chýbalo poradie, ktoré by uchádzačov o štúdium mohlo naviesť k tej pravej škole. V Spojených štátoch majú rebríček kvality vysokých škôl už od roku 1983. Postupne sa táto móda rozšírila do Európy a teraz dorazila aj k nám.
Po prvý raz v histórii sa v zrkadle, ktoré by malo objektívne odrážať kvalitu, môžu zhliadnuť aj slovenské verejné vysoké školy. Nastavila im ho Akademická rankingová a ratingová agentúra. A známy je aj víťaz -- top školou sa stala Univerzita veterinárneho lekárstva v Košiciach. Agentúra kriticky hodnotí najmä počty doktorandov, publikácií a získané granty. Do popredia sa tak dostala Technická univerzita vo Zvolene, Trnavská univerzita, aj najstaršia a najväčšia -- Univerzita Komenského v Bratislave. Tá si s prehľadom vybojovala prvé miesto v prírodných vedách a medicíne. V humanitných a technických vedách získala len zemiakovú medailu.
Či sa tento rebríček nejako odrazí aj na záujme študentov o tú-ktorú školu, je zatiaľ otázne. Pri výbere ich najviac zaujíma odbor a vzdialenosť školy od domova. No nezaškodí, ak budú vedieť čo to aj o jej kvalite. Agentúra svojím rebríčkom kvality jednoznačne hodila rukavicu vysokým školám. Otvorene kritizovala ich úroveň. Jeden z jej zakladateľov a zároveň bývalý rektor Ferdinand Devínsky tvrdí, že vedecký výkon našich univerzít je alarmujúci. Kritérium päťtisíc publikácií sa nepodarilo splniť ani jednej. Ak aj slovenskí autori nejakú publikáciu vydajú, tá podľa Devínskeho zapadá prachom. Viac než tretinu prác totiž neodcituje žiaden ďalší autor a ani autor samotný sa ku svojej práci už nikdy v citácii nevráti. Všetci sme tušili, že slovenské verejné vysoké školy na tom nie sú práve najlepšie. Porovnávať so svetovou elitou sa nemôžu a aj na prvú päťstovku najlepších sa môžu dívať iba z odstupu. Teraz to už vieme naisto. Bude zaujímavé sledovať, kto hodenú rukavicu zodvihne.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. jún 2023 11:54