Aj napriek tomu, že na Slovensku bude po dostavbe Mochoviec znovu dostatok elektriny na pokrytie domácej spotreby, vláda chce v podpore jadra zájsť ešte ďalej. O pár rokov by mala v areáli Jaslovských Bohuníc vyrásť ďalšia atómová elektráreň.
Nečudo, že sa zahraniční investori predbiehajú a bratajú sa so zástupcami štátu, aby do tohto projektu mohli vstúpiť. Svoj záujem už avizovali Taliani a Nemci. Firmy zo štátov, kde rozvoj jadra znemožňuje zákon. Možnosť postaviť elektráreň ďaleko od svojich krajín je pre zahraničných investorov nesporne zaujímavá. Tamojšia verejná mienka tak nebude ovplyvnená strachom z následkov potenciálnej havárie. Navyše, existujúca a niekým iným už zaplatená infraštruktúra im umožní elektráreň postaviť za bezkonkurenčne nízke náklady. Ich ochote pomáha aj fakt, že v čase energetickej sebestačnosti určite nebudú nútení vyrobenú elektrinu lacno predávať slovenským domácnostiam, ale budú ju môcť smelo exportovať na zahraničné trhy.
Vláda sa tak dostáva do podobnej pozície ako predchádzajúca garnitúra svojimi zmluvami so zahraničnými privatizérmi, ktoré súčasné vládne strany ešte z opozičných lavíc tak vehementne kritizovali. Preto by si vláda mala dať pri podpise budúcich zmlúv o spolupráci veľký pozor. Existujúcu infraštruktúru, ktorá tu už stojí a zníži náklady na výstavbu, totiž nezaplatili investori, ale my z našich daní. Ak už na Slovensku má vyrásť ďalšia jadrová elektráreň, mala by vláda dbať na to, aby jej existencia pomohla rozvoju konkurencie a pre spotrebiteľa čo možno najpriaznivejšej úprave cien elektriny. Ak by sa totiž stalo, že lacná elektrina poslúži len na obohatenie sa investorov na vývoze do lačného zahraničia po energiách, išlo by len o novú formu "imperialistického kolonializmu", ktorý časť politického spektra tak rada kritizuje.
Po vyhlásení konkrétneho projektu sa objavia lobistické podnikateľské skupiny, ktoré si budú chcieť uchmatnúť časť z desiatok miliárd vyčlenených na výstavbu. Vláda by pri rozhodovaní o budúcej medzinárodnej spolupráci v oblasti jadra mala brať ohľad hlavne na domáci trh a jeho účastníkov - spotrebiteľov. Voliči totiž určite budú chcieť vidieť výsledky úspechov politikov aj vo vlastnej peňaženke.
Martin Kóňa, redaktor ekonomického oddelenia, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.