Súčasný daňový systém Slovensku vyhovuje. Pochvaľujú si ho všetci -- verejná správa, firmy, občania. Daň z príjmu sa dá po mnohých rokoch vypočítať jednoduchou aritmetickou operáciou, jej konštrukcia je pochopiteľná, jednoznačná. Daňová sadzba je nízka, v drvivej väčšine prípadov predstavuje 19 percent z príjmu očisteného o výdavky. Zamestnanec si po odrátaní odvodov ľahko vypočíta, koľko dostane na ruku po zvýšení platu. Firma vie, koľko peňazí jej ostane na rozdelenie po stúpnutí zisku. A primátor mesta či šéf župy vidí vďaka pevnému previazaniu príjmov úradu s výberom daní, čo má očakávať v najbližšom čase.
Čaro rovnej dane nie je v jej výške, ale v jednoduchosti. Samozrejme, každého poteší, keď je nútený odviesť štátu minimálnu časť svojho príjmu, ale dôležitejšie je, aby vedel v konkrétnej situácii, na čom je. Siahať na základné ustanovenia zákona o dani z príjmov neslúži nikomu. Ani štátu, lebo ten práve vďaka atraktívnosti systému pre ekonomicky čoraz aktívnejších občanov a firmy vyberá na daniach každoročne vyššie sumy.
Preto je potešujúce, že vláda Roberta Fica nesiahla na základný systém rovnej dane. Novelou zákona o dani z príjmov sa však začína nahlodávať systém zboku. Dôvodom je aj získanie väčšieho množstva prostriedkov na prerozdeľovanie, napríklad znižovanie chudoby alebo pomoc dôchodcom. Avizuje to, že nabudúce môže navrhnúť vážnejšie zmeny.
Zmena však siaha úplne inam ako do najvyšších príjmových skupín. Okliešťovanie odpočítateľného minima nebude mať žiadny vplyv na najmenej zarábajúcich. V prípade pracujúceho občana s ročným príjmom do 489 000 Sk ostane zachované v doterajšej podobe. Až potom začne postupne klesať, pričom v prípade nepracujúcej manželky žijúcej v spoločnej domácnosti bude pokles veľmi mierny. Povedané inými slovami, občania s mesačným príjmom do 40 000 Sk nebudú mať z tohto opatrenia nič. Zníženie možnosti príjmu z 2 % darovanej dane najviac postihne príjemcovské inštitúcie s najmenšími rozpočtami, medzi ktorými bude mnoho charitatívnych, pomáhajúcim najchudobnejším. Zrušenie odpustenia zdaňovania výnosov z predaja podielových fondov do sumy 21 050 Sk zasiahne tých najmenších investorov a zoberie im možnosť privyrobiť si investovaním skromných prebytkov z rodinného rozpočtu. Najsilnejší úder pocítia drobní remeselníci, ktorí sú dnes zbavení útrap účtovníctva a do daňového priznania si mohli zahrnúť paušálne výdavky vo výške 60 % príjmov. Po novom to má byť len 40 %, z rozdielu budú musieť platiť daň.
Avizované spravodlivejšie prerozdeľovanie bohatstva je veľmi ďaleko od pravdy. Úprimnosť kríva na obe nohy. Nepredstavuje nové finančné postihy pre najmajetnejších, čo vidieť z jednoznačných dosahov novely daňového zákona. Získané peniaze nie sú určené pre najchudobnejších. Uprednostňovaná skupina dôchodcov nie je homogénna a nízkopríjmových občanov by sme našli veľa aj v iných skupinách spoločnosti, napríklad medzi mladými rodinami. Počínanie vlády R. Fica pripomína skôr roztržitého Jánošíka, ktorý berie, kde príde, a rozdáva od buka do buka. Len nech sa šíria legendy o jeho spravodlivosti.
JOZEF MIKUŠ, poslanec NR SR (SDKÚ-DS)
StoryEditor