Väčšina ekonomických predpovedí je na prelome rokov pozitívna. Zaočkovanie ľudí vo vyspelých krajinách sveta značne pokročilo a s ním sa aj riziká pribrzdenia ekonomiky znížili. Základným scenárom je, že budúci rok dôjde v všeobecnému hospodárskemu oživeniu, menová politika centrálnych bánk sveta prestane núdzovo pumpovať stimuly, a preto sa aj dynamický rast cien stlmí.
Existujú nejaké dôvody, pre ktoré by sa tento scenár nemal naplniť? Áno, je ich veľa. Omikron, privysoká inflácia, zvýšenie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou, bankrot čínskeho Evergrande, krachujúce rozvíjajúce sa trhy, tvrdý brexit či nová kríza stability v eurozóne. To všetko je súčasťou celého spektra možných rizík.
Samozrejme, niektoré veci môžu ísť lepšie, ako sa očakávalo. Vlády sa môžu rozhodnúť zachovať fiškálnu podporu. Najnovší päťročný plán Číny by mohol byť katalyzátorom väčších investícií. Úspory, ktoré si štáty a domácnosti ušetrili počas pandémie, by mohli byť zdrojom financovania globálnych výdavkov.
Svet podľa Fedu
Priaznivý obraz hospodárskej budúcnosti potvrdil americký Fed, ktorý na decembrovom zasadnutí zaradil spiatočku a svoj program nákupu cenných papierov výrazne zredukoval. Keďže bude po novom nakupovať o 30 miliárd dolárov menej, umožní mu to zvýšiť úrokové sadzby v roku 2022 až trikrát s prvým zdražovaním dolárov už v marci.
Bez priaznivého výhľadu na infláciu a zamestnanosť by tak razantná jastrabia otočka nebola možná. Fed predpokladá, že americká ekonomika dosiahne stav plnej zamestnanosti už budúci rok, keď miera...
Zostáva vám 85% na dočítanie.