Komoditné indexy však aj napriek výraznému finišu ku koncu roka nedoručili investorom presvedčivé zhodnotenie. Na rozdiel napr. od akcií, ktoré zažili rok plný rekordov, keď americký akciový index S&P 500 rástol prvý krát v histórii každý mesiac v roku a pridal takmer 20%-né zhodnotenie.
Kým komoditný rok 2017 prial najmä kovom, poľnohospodárske komodity naopak ťahali za kratší koniec. Najviac sa darilo kobaltu a ostatným základným kovom ako hliníku, medi a zlatu, ktoré našli podporu v pokračujúcom oživení globálnej ekonomiky. Vítaným stimulom pre ich rast bol aj pokles dolára. Oproti košu najvýznamnejších mien stratil najviac od roku 2003. Geopolitické napätie, treskúca zima v USA a disciplinovanosť OPEC-u zase prináša želané ovocie cenám čierneho zlata, ktoré sa obchoduje v blízkosti trojročného maxima.
Niektoré členské štáty OPEC-u však nemajú veľký záujem na tom, aby cena ropy pokračovala vo výraznom rastovom trende. Na úkor straty trhového podielu OPEC-u podporuje aktivitu alternatívnych ťažiarov, najmä americké bridlice. Odhadovaný tzv. break-even, kedy cena „dáva zmysel“ je v rámci krajín kartelu odlišná, keď sa u väčšiny pohybuje v rozmedzí od 40 do 70 USD za barel. Zlomová cena amerických bridlíc dosahuje úrovne blízke 50 USD za barel.
Autor analytik Across Private Investments