Na akciové trhy sa po korekcii spred dvoch týždňov postupne vracia optimizmus, keď hlavné americké benchmarky dokázali vymazať viac než polovicu strát.
Volatilita však zostáva aj napriek tomu v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi na zvýšených úrovniach. Prečo je tomu tak? Jedným z dôvodov sú očakávania vyšších inflačných tlakov a postupné zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnych bánk, na čo dlhopisové výnosy reagujú rastom.
Americké desaťročné Treasuries aktuálne ponúkajú výnos blízky 2,9 percenta, teda hodnoty nevidené od roku 2014. Pomer výnosu dlhopisov vs. akcií je tak vzhľadom na vysokú valuáciu akcií v pomere k ich dividendovému výnosu – meraný prostredníctvom indexu S&P 500 – negatívny, čo atraktivitu dlhopisov zvyšuje.
Reálna úroková sadzba z držby dlhopisov ja však na druhej strane po očistení inflácie stále blízka nule, čo hrá zase do karát akciám, ktoré infláciu dlhodobo prekonávajú.
V prospech akcií hrá aj pokračujúce oživenie globálnej ekonomiky, čo predstavuje základný predpoklad rastu firemných ziskov.
Finančné trhy sa postupne prebúdzajú z letargie menových stimulov centrálnych bánk. Návrat k normálu so sebou ruka v ruke postupne prinesie čoraz citlivejšie reakcie investorov na dáta z ekonomiky, najmä inflácie, ktorej dynamika udá smer budúceho vývoja trhov, teda aj akcií a dlhopisov.
Očakávať preto, že volatilita zostane na nízkych úrovniach aj naďalej je zrejme nereálne.
Autorom je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments