trhy, burza, akcieReuters
StoryEditor

Kupovať alebo nekupovať dlhopisy? Názory bankových gigantov a Warrena Buffetta idú proti sebe

01.03.2018, 23:00
Dva rozličné názory od bankových gigantov a Buffeta o dlhopisoch.

Investičný gigant Morgan Stanley si myslí, že je na čase pri amerických dlhopisoch zmeniť postoj na býčí, a preto odporúča klientom nakupovať tieto cenné papiere na súčasných úrovniach. Táto banka sa tak postavila proti názoru Goldman Sachs aj Warrena Buffetta – tí totiž očakávajú ďalší pokles na dlhopisoch a rast ich výnosov.

V septembri minulého roka začal výpredaj amerických dlhopisov a od začiatku tohto roka ešte viac zosilnel. Podľa Morgan Stanley už ale špirála prepadu cien dlhopisov končí, a preto tu vidia investičnú príležitosť.

Presne opačný názor má ale Goldman Sachs. Táto investičná banka odhaduje výnos na desaťročných dlhopisoch na konci roka na úrovni 3,25 percenta, čo je o cca 0,4 percenta vyššie ako je súčasný výnos. Navyše, v jej „málo pravdepodobnom“ scenári by sme mohli vidieť rast výnosov až nad 4 percentách.

Ak by sa tak stalo, americké akcie by podľa tejto banky mohli spadnúť až o viac než 20 percent. Ekonomika v USA by výrazne spomalila, avšak zatiaľ by sa nedostala do recesie.

Pre Morgan Stanley sú najpríťažlivejšie dlhodobé dlhopisy (viac než 10-ročná splatnosť), ktoré sú extrémne prepredané, ako ukazujú dáta kontraktov z CFTC. Ak by investori začali utekať z krátkych pozícii, mohlo by to mať za následok nárast ceny dlhopisov.

Tento týždeň sme boli svedkami prvého, a preto ostro sledovaného prejavu nového šéfa Fedu Jerome Powella. Powell nesklamal a jeho jastrabí komentár – postavený na stále silnej ekonomike, rastúcich komoditách a inflačných očakávaniach - dáva predpoklad, že Fed môže zvyšovať aj 4 krát sadzby počas tohto roka. Táto reč okrem iného prináša ďalší predajný tlak na dlhopisy, čo môže znamenať rast ich výnosov.

Väčšina analytikov ale neočakáva pokles na akciách, pokým desaťročné dlhopisy nedosiahnu výnos medzi 3,5 - 4,0 percent. To je hranica, od ktorej sú ešte tieto cenné papiere veľmi vzdialené.

V každom prípade, dlhopisy by mohli zohrať dôležitú úlohu pri obchodovaní akcií a z makroekonomického hľadiska situácia pre držanie dlhopisov nie je príliš pozitívna. Navyše, ak Fed bude pokračovať vo zvyšovaní, je to pre bondy negatívne a dvojročný dlhopis by mohol vzrásť už nad 3 percenta, čo už je dosť dobrá alternatíva voči nadhodnoteným akciám.

Autor je analytik TopForex.

01 - Modified: 2022-11-21 23:00:00 - Feat.: - Title: Matovičov rezort financií sa prepočítal, krajina bude potrebovať menej hotovosti 02 - Modified: 2022-11-15 17:02:00 - Feat.: - Title: Buffett kúpil podiel v taiwanskom výrobcovi čipov. Za vyše štyri miliardy dolárov 03 - Modified: 2022-11-08 08:37:25 - Feat.: - Title: Syn Warrena Buffetta pomôže Ukrajine dodávkami elektrických zariadení 04 - Modified: 2022-11-05 23:03:37 - Feat.: - Title: Trhy viac trestajú Slovensko. Vyčítajú nám energetickú krízu aj Matovičov rozpočet 05 - Modified: 2022-10-19 21:29:12 - Feat.: - Title: Akcie v USA oslabili, prispel k tomu rast výnosov amerických dlhopisov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. november 2022 10:46