Európska centrálna banka (ECB) vstúpila do nového roka v jastrabom tóne, keď zo zverejnenej zápisnice z jej posledného zasadnutia vyplynula ochota zmeny v komunikácii forward guidance v prospech rýchlejšieho uťahovania menových kohútikov. Zvýšená volatilita na trhoch zapríčinená politickou neistotou a čerstvé dáta z eurozóny však eurobanku na dnešnom zasadnutí prinútia k obozretnosti.
Rizikové prirážky talianskych dlhopisov zostávajú aj napriek značnej politickej neistote po víkendových voľbách v tretej najväčšej ekonomike eurozóny nízke.
Jedným z dôvodov je garantovaný nákup dlhopisov zo strany ECB prostredníctvom programu QE. Vyhliadky rastu ekonomiky však aj napriek novej vláde zostávajú nízke.
Taliansko dlhodobo dopláca na stagnáciu ekonomiky, nezdravú bilanciu bankového sektora a nízke investície. Rétorika M. Draghiho tak s cieľom zabrániť výpredaju dlhopisov na periférii eurozóny zostane opatrná.
Pozitívnemu sentimentu nepridáva ani rezignácia ekonomického poradcu Bieleho domu G. Cohna na protest proti avizovanému prijatiu protekcionistických opatrení v medzinárodnom obchode USA, čo obnovilo obavy o zavedenie dovozných ciel s negatívnym dosahom na európskych exportérov, vrátane automobilového priemyslu.
V neposlednom rade to sú úrovne predstihových indikátorov, ktoré ústupom zo sedemročných maxím indikujú spomalenie dynamiky rastu eurozóny, čo sa odrazí na dočasnom poklese spotrebiteľských cien.
Poukázali na to aj predbežné údaje Eurostatu, ktoré indikujú medziročný pokles februárovej inflácie na 1,2 percenta, teda výraznejšie pod cieľ ECB.
Autorom je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.